Jóga ONLINE

 

Jóga pro odstranění zdravotních problémů

 

 

 


Artritida Křečové žíly   Postava
Astma Nadváha Předmenstruační napětí
Bolest krční páteře
Nervozita Stres
Bolesti zad Napětí v nohou Únava duševní i fyzická
Bolestivá menstruace Nepavost Vyhřezlá ploténka
Cukrovka Pásmová nemoc Vysoký tlak
Deprese
Podpora imunity Zácpa
HIV pozitivita
Porucha trávení Zápěstí a paže
Karcinom   
Porucha menstruace Zvětšená prostata


 
     

  • Artritida

Jóga může přechodně způsobovat bolesti, neboť vyžaduje větší pohyblivost kloubů. Drobné potíže jsou krátkodobě přijatelné a jsou znamením postupného uvolňování kloubů. Jde o to nedovolit, aby se bolest stala neúnosnou a nezapomínat, že práh bolesti se den ode dne mění. Zpočátku cvičte pozice pro rozhýbání kloubů. Pokud v pozici vydržíte jen s obtížemi, setrvejte v ní po kratší dobu, než doporučují cvičební instrukce. Místo toho zlepšujte hybnost kloubů plynulým přecházením do pozice a z pozice. V případě potřeby použijte oporu.

 

  • Astma

Mnozí lidé využívají jógu k léčba astmatu. Prospěšné jsou Záklony, protože zvedají a otevírají hrudník a podporují plné dýchání. Pozor, při předklonech neklesejte prudce hrudníkem. Společně s ásanami praktikujte dýchání se staženými hlasivkami.

Další doporučené pozice:
Kočka, Kobra, Plný jógový dech (s delším výdechem než nádechem), Bzučivé dýchání, meditace.

 

  • Bolesti krční páteře

V první řadě je třeba znát přesnou lékařskou diagnózu, a tím i příčinu bolesti. Vychází-li bolest ze svalů, praktikujte cviky vhodné pro rozhýbání a uvolnění krku. Při zkrutech se zpočátku dívejte přes zadní rameno na stěnu za sebou a teprve pak otočte hlavu a dívejte se po celou dobu přes přední rameno. V obou pozicích vytáhněte jednu stranu hlavy vzhůru, protáhněte příslušnou stranu krku a najděte optimální pozici, která uvolňuje samotný krk. Ohýbáte-li krk, udržujte zadní stranu „dlouhou" a bradu mírně přitáhněte -jako byste prováděli mírnější formu Uzávěru bradou. Nehrozí-li ztráta rovnováhy a pád, provádějte pozice se zavřenýma očima a plně se soustřeďte na krk - dbejte, abyste jej nevědomky příliš nepřepínali. V pozicích ve stoji nezvedejte ramena, při předklonech je nehrbte. Následující pozice - Svíčka, Pluh, Stoj na hlavě - cvičte velmi opatrné. Jestliže v Relaxační poloze v lehu na zádech brada stále vyčnívá vzhůru, podložte ji polštářkem. Během cvičení se soustřeďte na krční svaly, nezapomínejte, že nemáte zvedat ramena a dbejte, aby krk i ramena spočívaly v pohodlné poloze.

 

  • Bolesti zad

Bolesti zad mohou mít nejrůznější příčiny, proto uděláte nejlépe, necháte-li lékaře stanovit správnou diagnózu a pak se poradíte o vhodných cvicích se zkušeným učitelem. Můžete začít nepříliš náročnými pozicemi ve stoji a dechovým cvičením. Jakmile toto zvládnete, zařaďte pomalé záklony, mírné zkruty a předklony v sedu. Praktikujte cviky posilující břicho, protože právě ty ochraňují záda. V Relaxační poloze v lehu na zádech pokrčte kolena nebo je podložte podhlavníkem.

Další doporučené pozice:
Předklon k zemi s roznožkou, Obrácený příjemný sed, Loďka ve zjednodušené podobě, Výkrut břicha s pokrčenými koleny, Kobylka, Uvolněný předklon v sedu, Břišní uzávěr, Dolní uzávěr.

 

  • Bolestivá menstruace (jóga během menstruace)

Obecně se doporučuje, že během menstruace není vhodné cvičit intenzivní zkruty a záklony. Obrácené pozice zpomalují proudění krve, proto je vynechte. Během tohoto období je vhodné cvičit předklony. Ženy během menstruace často dávají přednost méně náročným cvikům a s oblibou praktikují regenerační pozice (Plný jógový dech, PluhUzavřená roznožka v lehu, Dítě s oporou).

 

  • Budování sebedůvěry

Záklony zvedají srdeční centrum a snižují introverzi. Stoj v rovnovážné pozici (Hora, Strom) vám dodá sebevědomí k pevnému postoji na zemi. Meditace umožní poznat sebe samé. Zvyknete-li si na pravidelné, řádné cvičení, budujete vlastní sebedůvěru.

Další doporučené pozice:
Bojovník 1

 

  • Cukrovka

Zkruty a Záklony posilují činnost slinivky břišní. Jógové ásany obecně podporují nervovou soustavu, zlepšují krevní oběh a celkovou tělesnou vitalitu.

Další doporučené pozice:
Mudrc s uzavřením / Mudrc ve zkrutu, Výkrut břicha, Luk, Můstek s oporou.

 

  • Deprese

Během cvičení ásan mějte otevřené oči, což vám pomůže setrvat v přítomném okamžiku. Do každé pozice zapojte všechny části těla a prociťujte, jak se tělo i mysl probouzejí. Nesetrvávejte příliš dlouho v předklonech, protože předklony nás vybízejí, abychom nahlédli do vlastního nitra. Praktikujte záklony, a to každý den, i kdybyste měli cvičit jen krátce. Nabízejí se také nejrůznější způsoby meditace, ale dbejte, aby vám zvolený způsob vyhovoval, jinak se situace může ještě zhoršit.

 

  • HIV pozitivita

Viz instrukce uvedené pod heslem karcinom a podpora imunity.

 

  • Karcinom

Pomozte tělu, aby se samo regulovalo a zvyklo si na životní styl pokud možno bez chemikálií a bez stresu. Zvolte cvičení, která vás přimějí přirozeně přejít na životní styl podporující zdravé tělo i ducha. Vyberte si vyrovnanou sestavu ásan se spoustou času pro relaxaci, pránajámu a meditaci, která vám na cestě životem pomůže zvládnout fyzické i duševní těžkosti.

Další doporučené pozice:
Svíčka, Pluh, regenerační jóga (k odstranění stresu - Plný jógový dech, PluhUzavřená roznožka v lehu, Dítě s oporou).

 

  • Křečové žíly

Nechte se vyšetřit lékařem a informujte se, zda máte tromby, které by se mohly uvolnit Jakmile budete mít za sebou lékařskou prohlídku a písemný souhlas lékaře se cvičením, zařaďte ásany, neboť podporují krevní oběh. Prospěšná je také sestava Pozdrav slunci A, která pomůže zamezit zhoršování stavu a sníží negativní projevy již existujících křečových žil. Nezapomeňte při každém cvičení zařadit také obrácené pozice: Obrácená pozice, Svíčka, Stoj na hlavě. Vynikajícím cvikem na závěr dne je čtvrthodina pravidelného dýchání v Obrácená pozici. (Viz také Napětí v nohou)

 

  • Nadváha

Sestavy Pozdrav slunci A, Pozdrav slunci B pomáhají spalovat kalorie. Cvičte pozice ve stoji, Záklony a obrácené pozice. Myslíte-li si, že se přejídáte vlivem emocionálního vypětí, pravidelné cvičte ásany, pránajámu, zařazujte meditace. Nervy i emoce se tak uklidní.

 

  • Nervozita

Uvědomělé dýchání odpoutává myšlenky od starostí a vrací vás do přítomného okamžiku. Ásany jsou báječným způsobem, jak fyzicky zbavit tělo stresu a pročistit hlavu. Cvičte s otevřenýma očima, uvědomujte si celé tělo a praktikujte dýchání se staženými hlasivkami.

Další doporučené pozice:
Svíčka, Plný jógový dech na 4 - 10 dob, Bzučivé dýchání, Dýchání se střídavým uzavíráním nosních dírek.

 

  • Napětí v nohou (způsobené stáním nebo sezením)

Tělo je uzpůsobeno k pohybu a stahování svalů kolem lymfatických kanálků stimuluje lymfatický systém, který má za úkol zbavit tkáně přebytečných tekutin. Sestava Pozdrav slunci B uvádí tělo do pohybu. Obrácené pozice pomáhají snižovat napětí v nohou způsobené dlouhodobým sezením (viz také Křečové žily).

Další doporučené pozice:
Obrácené pozice, např. Svíčka a Obrácená pozice.

 

  • Nespavost

Zaměstnání těla i ducha umožňuje pozdější snazší odpočinek, proto do fyzického cvičení plně zapojte obojí. Ráno praktikujte cvičení, která dodávají energii, např. Pozdrav slunci B nebo záklony. Cvičíte-li spíš večer, zařaďte předklony a obrácené pozice. Před spaním praktikujte Dýchání se střídavým uzavíráním nosních dírek a meditaci.

Další doporučené pozice:
Svíčka, Pluh, Relaxační poloha v lehu na zádech.

 

  • Pásmová nemoc

Trpíte-li touto úzkostí těla i ducha, pak ihned po příletu praktikujte regenerační jógu. Zařaďte předklony v sedu, přičemž hrudník podložte podhlavníkem - mozek si tak lépe odpočine, ve všech pozicích se soustřeďte na zpomalení a stabilizací dechu. Obrácené pozice „ochlazují" mozek a zbavují nohy napětí po dlouhých hodinách sezení.

Další doporučené pozice:
Pes tváří dolů, Můstek s oporou , Svíčka, Obrácená pozice, Relaxační poloha v lehu na zádech.

 

  • Podpora imunity

Pravidelné cvičení všestranně zaměřené sestavy pozic podporuje tělesné funkce. Po cvičení usán vyčleňte čas na Relaxační polohu v lehu na zádech a na pránajámu. Zatímco ásany podporují dobrý fyzický zdravotní stav, Relaxační poloha v lehu na zádech pomáhá léčit na hlubší úrovni. Pránajáma zklidňuje mysl a odbourává stres spojený s chronickou nemocí. Meditace otevírá cestu myšlence, že existuje cosi nad námi, což mnoha lidem přináší podporu a pomáhá jim v léčení.poruchy trávení.

Další doporučené pozice:
Svíčka. Nikdy nepodceňujte léčivou moc meditace.

 

  • Porucha trávení

Zkruty, předklony a záklony posilují trávicí ústrojí. A nezapomeňte, že jógu je nejlépe cvičit s prázdným žaludkem.

Další doporučené pozice:
Hrdina, (poloviční) Hrdina v lehu, Uzavřená roznožka v lehu (na podporu trávení). Mudrc s uzavřením (ve zkrutu , v překlonu), Výkrut břicha, Luk, Můstek s oporou, Svíčka. Ráno nejprve praktikujte Vlnění břicha (dbejte však Upozornění).

Upozornění: Při zánětech tlustého střeva se vyhýbejte vlnění břicha.


  • Poruchy menstruace (hormonální nerovnováha)

Záklony, předklony, zkruty a sestava Pozdrav slunci A podporuje vitalitu pánevní oblasti. Nejprospěšnějšími pozicemi jsou Uzavřená roznožka v lehu a Pluh. Rovnovážné pozice podporují prokrvení mozku (tudíž i endokrinních žláz) a pomáhají vyrovnávat hladinu hormonů.

Další doporučené pozice:
Mudrc s uzavřením /Mudrc ve zkrutu, Můstek s oporou, Kobylka, Luk, Výkrut břicha, Svíčka, Stoj na hlavě, Relaxační poloha v lehu na zádech.

Upozornění: Během menstruace se vyhýbejte obráceným pozicím! - vyrovnávají sice hladinu hormonů, nicméně v této době je necvičte.

 

  • Postava

Jóga dokáže zázračně vylepšit špatnou postavu. Zkuste navštěvovat kurzy vedené zkušenými učiteli, kteří zajistí, abyste cvičili pozice se správným zaměřením (pro začátek je dobré zvolit jengarjógu). Pozice ve stoji účinně zapojuji všechny části těla. Vybírejte cviky zaměřené na procvičování ztuhlých oblastí, které časem kazí postavu i na jiných místech. Kulatým zádům prospívají záklony a pozice otevírající ramena. Předklony rozcvičují ztuhlé podkolenní šlachy atd. Každodenní cvičení nemusíte provádět výhradně na podložce - držení těla lze kontrolovat, třeba zaujmete-li při čekání na autobusové zastávce pozici hory.

Další doporučené pozice:
Hora

 

  • Předmenstruační napětí (viz. Poruchy menstruace)

 

  • Starší lidé, stáří

Přestože ve starším věku není tělo při cvičení tak perfektně napnutém cviky rozhodně přinášejí užitek. Praktikujte rozhýbávací cviky. V pozicích nesetrvávejte dlouho, místo toho cvičte plynulé přecházení do pozice a z pozice, čímž rozvíjíte hbitost, sílu, pružnost. Cvičte rovnovážné pozice ve stoji, zabráníte tak pádům. V případě potřeby využijte opory, např. pro lepší udržení rovnováhy se lehce dotýkejte stěny. Zkruty a předklony můžete cvičit v sedu na židli, nakloněním přes opěradlo židle vytvoříte svou vlastní variantu záklonu. Relaxaci, pránajámu a meditaci můžete praktikovat bez ohledu na zdravotní kondici.

 

  • Stres
Relaxační poloha v lehu                  Relaxační poloha s roznožkou        Dítě s oporou

         

 

Zkrut s oporou                              Regenerační předklony (Švec, Protažení stranou v sedu, Pluh)

        

 

  • Těhotenství

Těhotné ženy intuitivně chápou podstatu jógy a mnohé zjišťují, že jim jóga pomáhá během těhotenství i při porodu. Během prvních tři měsíců se však cvičení jógy nedoporučuje. Existují rozmanité obměny pozic, díky nimž můžete využívat prospěšných vlastností jógy i v tomto mimořádném období - stačí se zapsat do kurzu prenatální jógy.

Několik tipů: Jógu během tohoto období cvičte zcela volně. Místo dlouhého setrvávání v pozicích raději několikrát plynule přejděte do pozice Břišní uzávěr. Obrácené pozice je nutno cvičit opatrné pozice. Obecně řečeno, nadechujte se vzhůru a vydechujte dolů, a podaří-li se vám skloubit pohyb a dech do rytmu, naučíte se vědomému dýcháni, které vám velmi pomůže při porodu. V každé pozici dopřejte dostatek prostoru zvětšujícímu se bříšku. U pozic, které se normálně cvičí s chodidly u sebe nebo vzdálenými na šířku boků, se široce rozkročte (roznožte). Jde např. o pozice: Hluboký předklon ve stoji, Pes tváří dolů, Předklony v sedu. Provádějte všechny typy předklonů, ale příliš se nepřepínejte, protože vazy během těhotenství povoluji. Pří zkrutech neotáčejte tělo směrem k některé části těla (např. ke stehnu pokrčené nohy), vytočte trup jinam, aby břicho směřovalo do velkého otevřeného prostoru. Při záklonech si nelehejte na břicho, raději zařaďte uvolněný Můstek s oporou. Pro uvolněni se položte na bok, mezi nohy vsuňte pro lepší pohodlí, polštář.

Další doporučené pozice:
Roznožka v sedu, Švec, Relaxační poloha v lehu na zádech, uklidňující pránajámu, meditace.

Vyhýbejte se: S jógou nezačínejte během prvních dvanácti týdnů těhotenství. Necvičte zářící lebku, Vlnění břicha a plný Břišní uzávěr. Obrácené pozice je nutno provádět opatrně, abyste neztratili rovnováhu a neupadli. Cvičte pod vedením zkušeného učitele.

 

  • Únava očí

Práce s počítačem vyžaduje soustředění na bod umístěný stále stejně daleko od očí. Během dne se v pravidelných intervalech zahleďte za monitor počítače. Řiďte se doporučenými body a směry pohledu, uvedenými v pokynech u každé pozice. Při provádění jakékoliv pozice cvičit také s očními bulvami - vytáčíte-li trup vpravo, dívejte se co nejvíce doprava, při záklonech upřete pohled do neurčita, tzn. co nejvíce do dálky.

 

  • Únava duševní i fyzická

V tomto případě je vhodné provádět nenáročné obecně zaměřené cviky, které zapojují všechny části těla. Pro povzbuzení unavené mysli se hodí sestava pozdrav slunci, která rozhýbává tělo a podporuje pravidelné dýchání, jež následně napomáhá celkovém okysličování těla. Záklony a obrácené pozice projasňují mysl. Čím více se duševně zapojíte do činnosti, kterou právě provádíte, tím lépe. Strávíte-li 20 minut denně v relaxační poloze v lehu na zádech, naberete více sil, než když si zdřímnete. Polohu provádějte v lehu na podlaze zakrytí lehkou pokrývkou nebo šátkem - v posteli byste usnuli. Uvolněte se, načerpejte fyzické síly v předklonech (hrudník můžete položit na podhlavník) a v relaxační pozice v lehu na zádech. Načerpejte energii za pomoci pránajámy. Pokud vás únava přepadá náhle nebo nemůžete zjistit příčinu, poraďte se s lékařem.

 

  • Vyhřezlá ploténka

Při potížích s ploténkami jóga účinně pomáhá. Léčení však vyžaduje čas a trpělivost. Zpočátku byste neměli praktikovat předklony, protože při nich musí být postižená část ohnutá. Podporujte tuto oblast praktikováním cviků posilujících břicho, např. Zvedání nohou a záklonů (v rámci osobních možností). Je třeba rozvíjet pružnost podkolenních šlach, proto až přijde čas zařadit předklony, začněte Protažením za palec v lehu, které udržuje záda v relativně stabilní poloze. Než zvýšíte intenzitu cvičení, vyčleňte jednodenní pauzu na zpětnou vazbu. Pránajáma a meditace pomáhají zklidnit mysl ztrápenou chronickou bolestí.

 

  • Vysoký tlak

Cvičení rozšiřuje cévy, čímž následně dochází ke snížení krevního tlaku. Pokud ale trpíte velmi vysokým tlakem, uděláte nejlépe, nebudete-li praktikovat pozice s hlavou dole, popř. budete provádět uzávěr bradou. Praktikujte relaxaci, pránajámu a meditaci. Dbejte, abyste v žádné pozici nezadržovali dech - provozujte dýchání se staženými hlasivkami nebo cirkulární dýchání, kde po nádechu rovnou následuje výdech a naopak. Cvičte pod vedením zkušeného učitele jógy. Až lépe proniknete do tajů cvičení, intuitivně poznáte, které cviky nejsou pro daný den vhodné. Je-li příčinou vysokého tlaku stres, cvičte pravidelně.

Další doporučené pozice:
Relaxační poloha v lehu na zádech, Bzučivé dýchání, Dýchání se střídavým uzavíráním nosních dírek, Plný jógový dech na 4 - 10 dob, meditace.

Upozornění: Vyhýbejte se pozicím, ve kterých je hlava níž než srdce (zvláště pokud byste v nich měli setrvat dlouho), např. Hluboký předklon ve stoji, pozici Pes tváří dolů a ostatním obráceným pozicím. Provádějte Uzávěr bradou, chráníte tak hlavu před zvýšením krevního tlaku. Buďte opatrní na Břišní uzávěr. Cvičte pod vedením zkušeného učitele.

 

  • Zácpa

Provádějte sestavu Pozdrav slunci A nebo Pozdrav slunci B, jejíž prvky podporují střevní peristaltiku. Předklony a zkruty, kdy na břicho tlačí jiná část těl, masírujíí trávicí soustavu a podporují vyměšování. Také obrácené pozice uvádějí věci do pohybu. Před cvičení a po něm dodejte tělu dostatek tekutin. Každé ráno praktikujte zářící lebku a vlnění břicha.

Další doporučené pozice:
Obrácené protažení stranou, Obrácený předklon stranou s hlavou ke koleni, Poloviční Matsjendrova poloha, Mudrc s uzavřením / ve Mudrc ve zkrutu, Luk, Svíčka a její varianty.

 

  • Zápěstí a paže

V dnešní počítačové éře je nutné uchovat si zdravá zápěstí a paže. Vzhledem k tomu, že obojí je nedílně spojeno se zbytkem těla, zvláště s rameny a krkem, praktikujte rovnovážné jógové pozice. Je ověřeno, že jóga má dobré výsledky také při léčbě syndromu karpálního kanálu.

Praktikujte cviky posilující paže: Předklon stranou, Kráva, Orel, Pes tváří dolů, Vrána. Poté zařaďte pro vyvážení zápěstí Předklon ve stoji s uvolněnými předloktími.

 

  • Zvětšená prostata

Podporuje vitalitu pánevní oblasti - cvičte Uzavřenou roznožku v lehu a předklony. Obrácená pozice pomáhá odstraňovat menší bloky.

Další doporučené pozice:
Luk a další Záklony prováděné v lehu a břiše.

 

  • Zvýšená teplota

Máte-l teplotu, nepraktikujte ásany. Cvičení pránajámy popsaná v této knize mohou tělesnou teplotu zvyšovat, proto není vhodné je provádět v horečce. Praktikujte relaxaci a meditaci, doku nemoc nepovolí. Pak se můžete vrátit k ásanám, přičemž pro začátek zařaďte regenerační jógové ásany.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny