Jóga ONLINE

 

Meditace


 

 

 

Co je meditace?

Lidé nezávisle na době a kultuře odjakživa hledali způsoby, jak překonat hranice běžného života a dozvědět se víc o sobě a o povaze světa. Slovo meditace znamená vlastně „obeznámení" a představuje způsob, jak prozkoumat své vnitřní JÁ. Žijeme uspěchaným životem a míváme tendenci odsouvat smysly stranou. Meditace je báječnou možností, jak se na pouti za objevy obrátit k vlastnímu nitru.

 

Proč meditace?

Lidé meditují z nejrůznějších důvodů. Mnozí z nás využívají meditace k uvolnění a zvládnutí stresu. Meditace skutečně pomáhá uklidňovat mysl a navrací rovnováhu v citové oblasti. Využívá se jí také k léčení. Dokáže pomoci i při řešení nejrůznějších problémů, neboť nás zavádí hluboko k samé podstatě věci, která může mít jak duchovní, tak světský význam. Mimoto nás meditace vede do vyšších stavů vědomí, klidu, jasnosti. Mnozí během meditace zažívají vize nebo pocity dokonalého štěstí, vitality a zvýšeného smyslového vnímání. Jiní zase mají dojem, že se spojili s vyšším aspektem sebe samých nebo dokonce s Bohem.

 

Jak meditovat?

Meditaci lze praktikovat různými způsoby. Zeptejte se sami sebe, čeho chcete dosáhnout, a hledejte odpovídající typ meditace, který vás dovede k cíli. Experimentujte s různými meditačními technikami, až najdete která vám vyhovuje. Pro začátek je velmi vhodné praktikovat Relaxační meditaci a Meditaci pěti smysly, o nichž se dočtete následujících stránkách. Jakmile si vypěstujete schopnost koncentrace, můžete vyzkoušet Vizualizální a Zvukovou meditaci.

 

Dobrý učitel vám při meditaci významně pomůže, nicméně platí, že velkým dílem musíte přispět vy sami. Rozhodnete-li se, že vyhledáte soukromého učitele nebo se dáte zapsat do meditačních kurzů, dobře si prostudujte nabídku. Existuje celá řada jednotlivců i organizací, které nabízejí přípravu pro duchovní cvičení, ale ne všechny nabízené kurzy budou splňovat vaše požadavky na kvalitu a zaměření meditací. Buďte opatrní a raději se vyhněte skupinám, které zastávají příliš restriktivní, kontrolovaný a dogmatický přístup ke cvičení.

 

Meditace je nakonec vždy záležitostí osobního hledání. Jakmile zvládnete meditační techniky, máte možnost experimentovat podle vlastního uvážení a přizpůsobit je svým požadavkům. Nevěřte slepě všemu, co si přečtete nebo co vám kdo poví - vždy porovnejte informace s vlastní zkušeností, zapojte intuici a sami dojděte k pravdivému závěru.

 

Jak dlouho meditovat?

Nejlépe uděláte, zvyknete-li si dlouhodobě na pravidelné meditace. V souladu se svým každodenním režimem vyberte vhodnou dobu, ve dne nebo v noci, a každodenně praktikujte nejlépe čtvrthodinovou až půlhodinovou meditace.

 

Je-li to pro vás příliš obtížné, meditujte zpočátku jen 5-10 minut denně. Mnozí časem dojdou ke zjištění, že se doba meditace prodlužuje zcela přirozeně a samovolně. Při některých formách meditace prospívá tichá a uklidňující hudba, zvláště je-li meditace zaměřena na uvolnění a vizualuzaci. Možná si oblíbíte vůni kadidla nebo esenciálních olejů - experimentujte, záleží jen na vás. Meditace se obecně snáze praktikuje v tichém a klidném prostředí, obzvláště jste-li začátečníci. Najděte si v bytě nebo na zahradě místo, kde budete čerpat uklidňující energii. Později se naučíte meditovat víceméně kdekoli a za jakýchkoli podmínek.

 

Přínosem může být i dobrá meditační nebo CD, hlavně v začátcích, než se naučíte ovládat meditační techniky. Kromě toho si můžete vytvořit vlastní nahrávku, k čemuž vám jako základ poslouží následující cvičení. Povedete-li si osobní deník zážitků a objevů, postoupíte v meditaci rychleji kupředu. Prožíváte-li báječné zážitky, pak neexistuje označení „dobré" a „špatné". K zážitkům přistupujte s otevřenou a zvídavou myslí. Než se dostaví zřetelné výsledky, je zapotřebí vytrvalosti. Buďte trpěliví a mějte na paměti, že i trpělivost je součástí celého procesu. Pravidelné, vytrvalé, inteligentní meditační cvičení přináší dvojnásobnou odměnu. A nedočkáte se jí teprve ve vzdálené budoucnosti, ale už cestou.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny