Jóga ONLINE

 

Meditace pěti smysly - přítomná chvíle


 

 

 

Meditace je mocný nástroj

Bytí v přítomném okamžiku představuje mimořádně silný zážitek. Začleněním dbalosti se tak lépe čelit každodenním starostem a smyslového uvědomování do každodenního bytí mimořádně zlepšíte účinnost a kvalitu života. Mnozí zjišťují, že jde o mocný nástroj, s jehož pomocí zdárně čelí obvyklým starostem. Praktikujte uvědomování si prostřednictvím vlastních smyslů, a to vždycky co nejdéle. Kupříkladu víc naslouchejte druhým. Opravdu používejte oči: Co všechno vidíte cestou pěšky nebo autem do zaměstnání? Jezte vědomě, vychutnávejte jídlo. Všímejte si barvy, chuti, složení. Uvědomujte si, jak se vaše tělo cítí po pozření různých jídel. Užívejte si času stráveného v přírodě, buďte skutečně přítomni. Tato cvičení vás nakonec probudí k dokonalému prožívání přítomného okamžiku.

 

Následující cvičení vás přivede k prožívání přítomného okamžiku prostřednictvím soustředění na fyzické smysly. Strávíte-li 10-15 minut meditací pěti smyslů, zažijete báječný pocit ticha. Pohodlné si sedněte nebo lehněte, zavřete oči. Dýchejte zhluboka, pravidelné. Nejprve si začněte uvědomovat vůni. Všímejte si, co cítíte. Pokaždé, když se mysl zatoulá jinam, přiveďte ji zpět k uvědomování vůní.

 

Jak meditovat?

• Po dvou á třech minutách změňte ohnisko pozornosti a věnujte se chuti. Co cítíte na jazyku? Co jinde v ústech? Zůstaňte soustředěni a jednoduše pozorujte.


• Po několika minutách se zaměřte na zrak. Otevřete oči a rozhlédněte se, co všechno můžete vidět. Věnujte veškerou pozornost zraku.


• Zavřete oči. Uvědomujte si hmat. Cítíte kontakt těla s podložkou? Vnímejte kontakt látky s pokožkou a letmý polibek vzduchu na pleti. Využijte možnosti prožívat tento smysl tak jako nikdy předtím.


• Nyní přejděte ke sluchu. Naslouchejte všem vzdáleným zvukům. Pak se ponořte do zvuků v bezprostřední blízkosti. Poslouchejte velmi pozorně.


• Nyní se obraťte dovnitř a v tichosti odpočívejte. Nedělejte nic, zkrátka buďte.


• Znovu si uvědomte všechny smysly. Procházejte jimi v obráceném pořadí: sluch, hmat, zrak, chuť, čich. Dýchejte pomalu a zhluboka. Až se po návratu z této meditace.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny