Jóga ONLINE


Dýchání se střídavým uzavíráním nosních dírek

 


 

Nádi šódhana

Toto cvičení očišťuje energetické dráhy (nádí) a vyrovnává tok energie mezi levou a pravou stranou těla Mimořádný užitek přináší, potřebujete se znovu koncentrovat. Vhodným způsobem vás uvede do meditace.

 

Postup:

1. Proveďte sed v pozici, při níž máte rovná záda a kterou snadno udržíte. Levou dlaň položte hřbetem na levé koleno, paže je natažená. Pravý palec spojte s ukazovákem a vytvořte činmudru.

 

2. Pokrčte pravou paži, rameno a loket zvedněte a špičku pravého palce položte na nosní můstek, těsně nad pravou nosní dírku.

 

3. Koneček prsteníku položte na nosní můstek, těsně nad levou nosní dírku. Malíček spočívá podél prostředníku. Ukazovák a prostředník opřeme o střed čela mezi obočím. Toto je tzv. nosní mudra.

 

4. Palcem zlehka stlačte, tím uzavřete pravou nosní dírku a nadechněte se levou. Na konci nádechu prsteníkem uzavřete levou nosní dírku, uvolněte palec a vydechněte pravou. Toto je jeden cyklus.

 

5. Pokračujte 7-12 cyklů. Chcete-li, odpočítávejte levým palcem cykly na článcích prstů levé ruky. Špičku palce přiložte na špičku ukazováku, pak pokračujte dolů ke kořeni prstu. Přejděte k prostředníku atd.( až se s 12. cyklem dostanete ke kořeni malíčku.

 

6. Až si na cvičení zvyknete, můžete provádět dvakrát 12 cyklů za sebou, přičemž mezi každým cyklem položíte ruku na koleno a dýcháte přirozeně.

 

7. Jakmile tuto techniku pohodlně zvládnete, postupně dech prodlužujte. Tiše začněte počítat délku nádechu a výdechu. Délka by měla být rovnoměrná. Jakmile dosáhnete rovnoměrné délky, prodlužte počet o jednu dobu a pokračujte několik cyklů. Cítíte-li se dobře, přidejte další dobu. Přidávejte po jedné době, dokud dech zůstává klidný a pravidelný. Jakmile zaznamenáte jakoukoli změnu nebo poruchu dýchání, vraťte se k nižšímu počtu dob.

 

8. Během cvičení dbejte, aby pravý loket netáhl horní část těla kupředu a nevychyloval hlavu z osy. Oči mějte zavřené, snáze se tak soustředíte na dech. Po skončení cvičení položte pravou ruku zpět na pravé koleno. Zůstaňte sedět libovolně dlouho se zavřenýma očima a dýchejte přirozeně, normálně. Užívejte si pocitu vnitřní prostornosti a vyrovnanosti, který toto cvičení přináší.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny