Jóga ONLINE

 

Břišní uzávěr

 

 

    

 

Uddijána bandha

Slovo uddijána znamená „letět vzhůru". Hathajóga pradípika říká, že velký pták Prána za použití bandhy vzlétá. Uddijána bandha na rozdíl od břišního uzávěru uzavírá energetické dráhy centrálního energetického bodu (šušumna nadí).

 

Břišní uzávěr je v podstatě vtažení břišních svalů pod pupkem a nad pupkem dovnitř. Provádí-li se samostatně, pak za úplného vydechnutí, kdy jsou plíce naprosto prázdné, čímž vzniká podtlak a břišní stěna se vyklene dovnitř a nahoru.


Mírnější variantu břišního uzávěru lze praktikovat s počátečním výdechem v pránajámě. Při provádění ásany stabilizuje stažení břišních svalů střed těla a chrání páteř. Při svém cvičení ásany můžete rozvíjet břišní uzávěr kontrolováním dolní oblasti břicha. Při nádechu nevysunujte podbřišek oblast mezi stydkou kostí a pupkem zůstala zatažená dovnitř.


Praktikuje-li se břišní uzávěr samostatně, posiluje břišní orgány a podporuje trávicí proces.
Představuje první krok k nácviku Vlnění břicha (náulí).

 

Postup:

1. Při provádění plného břišního uzávěru se postavte do sloje rozkročného, chodidla jsou od sebe vzdálena na šířku stehen. Mírně pokrčte nohy v kolenou a předkloňte se. Dlaně opřete pevné o stehna, vtáhněte kostrč a zaoblete záda.


2. Proveďte úplný výdech a zadržte dech. Bradu přitáhněte k hrudníku (toto je Uzávěr bradou). Ta ochrání hlavu před nadměrným tlakem.


3. Dlaněmi tlačte na stehna. Bránici vtáhněte výš do hrudní dutiny tak, že břišní oblast vypadá, jako by byla vtažená dovnitř a vzhůru. Zpočátku je těžké oddělit pouze brániční sval. Časem však budete schopni rozlišovat a udržovat břišní stěnu, která je nasávána dovnitř a vzhůru k hrudní kosti, relativně uvolněnou. (Jogín na fotografii aktivuje také Dolní uzávěr, který zapojuje do činnosti povrchové šikmé svaly a vytváří dvě viditelné linie vystupující z břicha.) Při zádrži dechu ponechte hrudní kost zvednutou, jako byste se nadechovali. Vydržte několik vteřin.


4. Než začnete lapat po vzduchu, uvolněte sevření břicha a pak se zvolna nadechněte. Postavte se vzpřímeně a proveďte několik normálních dechů. Opakujte třikrát.

 

Upozornění:
Břišní uzávěr by měl být praktikován se zcela prázdným žaludkem. Provádějte jej ráno nalačno. Nezadržujte dech na příliš dlouhou dobu, jinak vyvoláte přílišné napětí a začnete lapat po dechu. Úplný břišní uzávěr by neměly praktikovat ženy v období těhotenství a menstruace.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny