Jóga ONLINE

 

Plný jógový dech

 


 

Sáma vritti pránajáma

Toto cvičení pomáhá uvolňovat stres a navrací klid. Rozvíjí uvědomování dechu a podněcuje mysl, čímž přispívá k lepšímu soustředění. Vyrovnává mysl a přináší užitek, jste-li rozrušení a máte potíže se spánkem. Lze jej praktikovat na nejrůznějších místech.

 

Postup:

1. Pohodlně si sedněte nebo lehněte. Ze všeho nejdříve si uvědomte přirozený, normální dech. Po chvíli začněte v duchu počítat: každý nádech a výdech provádějte na 4 doby. Cyklus opakujte pět až osmkrát.

 

2. Pak nádech i výdech prodlužte na 5 dob. Opakujte pětkrát a prodlužte nádech i výdech na 6 dob. Vnímejte, jak se cítí tělo i mysl. Možná začnete pociťovat napětí v určitých oblastech; uvolněte se.

 

3. Prodlužte každý nádech i výdech na 7 dob. Opět prociťujte tělo, abyste se ujistili, že se v žádné jeho části nehromadí napětí. Dbejte, aby pleť na čele byla vyhlazená a čelisti uvolněné.

 

4. Proveďte 5-10 nádechů a výdechů a zvyšte dobu každého nádechu a výdechu na 8 dob. Máte-li pocit, že vás prodloužené dýchání stresuje, zkraťte dech na odpovídající počet dob tak, aby zůstal prodloužený, ale přitom nepůsobil napětí. Jakékoli úsilí při dýchání je kontraproduktivní.

 

5. Cítíte-li se stále dobře, prodlužte dobu každého nádechu i výdechu na 9 dob. Uvolněte pleť obličeje. Uvolněte jazyk. Po nějaké době je možné prodloužit dobu každého nádechu i výdechu až na 10 dob. Nezávisle na konečném počtu dob pokračujte v dlouhém, pravidelném dýchání po několik nádechů a výdechů. Pak počítání přerušte a desetkrát se přirozeně nadechněte a vydechněte. Pozorujte reakce těla. Jak se cítí mysl? Co emoce? S největší pravděpodobností se cítíte mnohem lépe než na začátku cvičení. Nitku spojení s touto relaxací uchovávejte v mysli po celý nadcházející den.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny