Články
22.04.2013 - Iva Veselá
Teff neboli milička
Teff neboli milička habešská je dieteticky významnou obilninou a je považována jako jedna z plodin 3. tisíciletí. Hodí se především pro bezlepkovou dietu, ale také pro sportovce a příznivce zdravé výživy. Tuto tradiční africkou plodinu pěstují nyní v Evropě nizozemští zemědělci.
Víte, že...?
Teff je nejdrobnější obilninou na světě. Rozměr tefového zrna nepřesahuje jeden milimetr a na vyvážení jednoho zrna pšenice je tefových zrn třeba přibližně sto padesát.
Teff je nejmenší obilninou na světě.
Semena nabitá výživnými látkami
Teff je plodinou, kterou bychom v jídelníčku neměli opomínat. Obsahuje totiž vysoké množství bílkovin a řadu cenných minerálů.
- otruby a klíčky
- tefové produkty mají vysoký obsah proteinů (10-12%) a vápníku
- vysoký aminokyselinový profil (valin, leucin, isoleucin, lysin, methionin, cystein, tryptofan, tyrosin, threonin, fenylalanin - 100% a více doporučené denní dávky)
- vysoké množství železa (Etiopané nemají problémy s chudokrevností), je lépe vstřebatelné než z jiných obilnin
- thiamin, fosfor, měď, lysin (vyšší než u ječmene a pšenice)
- zinek, draslík a hořčík (také více, než například pšenice, ječmen, rýže nebo kukuřice)
- vláknina - podporuje mikroflóru tlustého střeva a zlepšuje trávení
- vzhledem k nutričním látkám vhodné pro výživu sportovců
V případě dotazů k hubnutí nebo zdravotním potížím kontaktujte výživového poradce.
Teff neobsahuje lepek
V posledních letech dochází k prudkému nárůstu potravinových alergií a intolerancí. Jedním ze závažných problémů dneška je nesnášenlivost lepku, tzv. celiakie.
V potravinářském průmyslu se kvalita obilí určuje na základě množství obsaženého lepku. Čím více lepku v zrnu, tím kvalitnější mouka. Bohužel ruku v ruce s tímto „šlechtícím trendem“ stoupá i počet celiaků.
Odhaduje se, že v České republice jich žije v současné době asi 100.000, přičemž pouhých 10% z nich je diagnostikováno. Předpokládaný počet celiaků v Evropě se pohybuje mezi 3 a 5 miliony nemocných. Odborníci však varují, že skutečný počet takto postižených může být až desetinásobný.
V dohledné době nelze očekávat, že se podaří tento negativní trend zvrátit. Víc než kdy jindy je proto důležité hledat a nacházet alternativní potraviny, které celiakům usnadní a zpříjemní život. Tef je rozhodně jednou z nich (zdroj).
ČTĚTE TAKÉ: Celiakie a bezlepková dieta
Komu teff prospěje
- celiakům
- při redukčních jídelníčcích
- sportovcům
- těhotným a kojícím ženám
- kojencům (od ukončeného 6. měsíce věku), dětem a mladistvým
- vegetariánům a veganům
- seniorům
- nemocným osteoporózou
- osobám trpícím vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou cholesterolu
Zpracování tefu
Drobná zrnka se při zpracování nejprve umelou na mouku, nechají se tři dny zkvasit a pak se z nich připravují nakyslé nekynuté chlebové placky (injera). Nebo se mouka promíchá s vodou a konzumuje se jako kaše. Z takto získané směsi lze také vyrobit kvašený alkoholický nápoj. Tef se rovněž využívá jako pícnina nebo jako materiál do nepálených sušených cihel.
Mouka z tefu.
Tef ve variacích
Tef se dnes vyskytuje v téměř třech stech různých varietách. Barva lepkavých zrnek se podle odrůdy pohybuje od červenohnědé až po slonově bílou. Bílá zrna chutnají po vlašském ořechu, tmavší variety se chuťově blíží lískovým oříškům. Ze zachovaných dokumentů z devatenáctého století se dozvídáme, že bohatší vyšší třída obyvatel konzumovala bílý tef, zatímco na vojáky a služebné obyvatelstvo zbývaly tmavší odrůdy.
Domácí využití
Teff používejte stejně jako ostatní obilniny (kuskus, rýži, pohanka, ...), hodí se na:
- přípravu sladkých kaší či nákypů
- základ sytých salátů
- přílohu k masu
- zavářku do polévek
- pečení pečiva všeho druhu
Víte, že...?
Etiopané dělají svůj zvláštní chléb indžera kvašením zrnek tefu po několik dní. Injera vypadá jako palačinky, ale podobá se chlebu vyrobenému z kvašeného těsta. Nicméně pro etiopany je velmi nesprávné je palačinkami nazývat. Injera je číslem jedna mezi hlavními potravinami v Etiopii.
Takto vypadá etiopský chléb injera.
Injera
Ingredience
3/4 šálku jemně mletého tefu
3 1/2 šálku vody
sůl
slunečnicový nebo jiný rostlinný olej
Postup:
1. Smíchejte mletý teff s 3 1/2 šálky vody a nechte stát v misce zakryté utěrkou, při pokojové teplotě, dokud se neobjeví bublinky a je jasné že těsto kvasí. To může trvat asi 3 dny. Zkvašená směs by měla být konzistence palačinkového těsta.
2. Přimíchejte sůl, jen tak aby byla sotva poznatelná slaná chuť.
3. Lehce potřete olejem co největší pánev. Zahřejte na střední teplotu. Dále se postupuje jako u běžných palačinek. Nalijte těsto na pánev. Asi 1/4 šálku těsta bude stačit na 8-palcovou pánev. Doporučená je klasická francouzská metoda pro velmi tenké palačinky (crepes). Injera by neměla být tak tenká jako papír, jako u crepes, ale zase má být tenčí než lívanec. Měla by být asi 1/3 palce tlustá.
4. Připravujte krátce, dokud se okraje nezačnou zvedat z pánve. Vyjměte a nechte vychladnout.
Pro 10 - 12 kusů injera.
Nutriční hodnoty teffu na 100 g:
1492 kJ
11,5 g bílkovin
69 g sacharidů
2,2 g tuků
(488 mg draslíku, 0% cholesterolu)
Základní příprava teffu
Zrno teffu se vaří obdobně jako rýže, avšak pozor! Zatímco u rýže dáváme dva šálky vody na jeden šálek rýže, u teffu je třeba použít na jeden díl zrna 3 díly vody. Zdá se to možná nepochopitelné, vzhledem k tomu jak je zrno teffu miniaturní, avšak právě tento poměr je ten správný.
Zrno teffu můžeme před vařením propláchnout vodou, ale není to nutné. Vaříme na mírném ohni. Zhruba po 15 minutách začnou na hladině plavat jednotlivá zrnka, ale hlavní hustá kaše se mezitím už tvoří na dně hrnce, proto promíchejte, aby nedošlo k připálení. Uvařený teff je měkký, má lahodnou oříškovou chuť a příjemné aroma. K ochucení je možné použít jakékoliv koření. Například se skořicí či vanilkou je vynikající.
Tefflovník s jahodami
Tefflovník je obdoba jahelníku. Jáhly nahradilo zrno teffu (posléze také zrno quinoy) a výsledek je skvělý. Obzvláště v létě, kdy můžete vyzkoušet nejrůznější ovocné obměny – s malinami, meruňkami či třeba rybízem. Tefflovník je zdravý dezert, který milují i děti!
Ingredience na 4 porce:
250 g teffového zrna (světlého či tmavého)
300 g jahod
2 vejce
4 lžíce medu
3 lžíce másla
0,5 l mléka
Postup:
Zrno teffu jedenkrát spaříme, přecedíme, necháme okapat a pak zalijeme mlékem smíchaným s trochou vody. Dáme vařit doměkka. Ušleháme sníh z bílků. Do uvařeného a horkého zrna teffu vmícháme máslo. Když zrno trochu zchladne, přidáme žloutky, med a nakonec také bílkový sníh. Zapékací misky vymažeme, dna vyložíme vždy polovinou teffu, na něj vyskládáme jahody a pokryjeme druhou půlkou teffu. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů, dokud povrch nezrůžoví. Naservírovaný tefflovník můžeme malinko pokapat medem.
Z teffu lze připravit i vynikající jablkovo-skořicové lívance...
...nebo také výborný teffový moučník.
Hodnocení článku
Hodnotilo 15 čtenářů průměrem 4.73 bodů z pětiČtěte také:
ArtyčokyCizrna - pochoutka do kapsy
Karob
Poněkud zapomínaný špenát
Zázvor - zázračný 'kořen' přírody
Diskuze
Teff koupíte v Brandýse nad Labem
Dobrý den, teff koupíte v prodejně zdravé výživy Herbena v Brandýse nad Labem, a to světlý i tmavý.
21.05.2016 11:42teff
Já jsem jej koupila před týdnem v obchodě se zdravou výživou ve Žďáru nad Sázavou (v Kolpigu).
30.06.2014 20:40To také nevím a velice by mě to zajímalo. Kdyby někdo věděl, tak bych byl velice rád. :)
18.02.2014 17:47teff
Kde bych prosím mohl koupit zrní teff (milička? Děkuji za odpověď
20.06.2013 12:52