Články

 

11.05.2010 - Iva Veselá

HN: Potravinářská inspekce našla ve čtvrtině vzorků biopotravin zakázané pesticidy

PRAHA (Ecomonitor) - Dnešní Hospodářské noviny (HN) informují o loňských kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce biopotravin z českých bioobchodů a supermarketů. Z 39 zkontrolovaných potravin deset vzorků obsahovalo pesticidy. Přibývá i firem, které podnikají v biopotravinách nelegálně, píší HN.

Podle zjištění inspekce bylo množství pesticidů pod povolenými limity pro potraviny, inspekce proto nebude výrobce nijak stíhat či pokutovat. Informace však předá vydavatelům biocertifikace. Pesticidy jsou totiž látky, které se v ekologickém zemědělství používat nesmějí.

 

Vít Slavík z certifikační firmy Biokont.cz pro HN řekl, že loni společnost odebrala desítky vzorků, v kterých nic závadného nezjistili. Pokud certifikační společnost zjistí jen náznak pesticidů, tak firma prý okamžitě odebírá certifikát, píší Hospodářské noviny. Certifikát od jedné ze tří certifikačních společnostech je nezbytný pro podnikání s biopotravinami. Pokud kontrola ministerstva zemědělství zjistí, že někdo vyrábí biopotraviny načerno, hrozí podnikateli za podvod pokuta do jednoho milionu. "Děje se to, firmy takhle platily sta tisíce," říká pro HN Vít Slavík.

 

 

Podle Slavíka se pesticidy mohly do biopotravin dostat například přenosem z konvenčního pole na biopole větrem. Hospodářské noviny ukončují zprávu konstatováním, že podle lékařských studií nemá tak malé množství pesticidů, jaké našla kontrola - tedy tisíciny a setiny miligramu, nijak významný vliv na lidský organismus.

 

Více podrobností se dočtete ve zprávě Hospodářských novin V biozelenině jsou pesticidy. Prý to nevadí ze 7. května 2010.

 

 


Hodnocení článku

Hodnotil 1 čtenář průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

3. díl - Ptáte se na biopotraviny 
BIO kozí nápoj a kozí mléko 100% 
Bio výroba v Čechách 
Konopný olej nově v bio kvalitě 
Nepražené kakaové boby (raw) 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny