Články

 

09.04.2010 - Iva Veselá

Růst trhu s biopotravinami loni výrazně zpomalil

1710ZDM.jpg

 

Růst tuzemského trhu s biopotravinami loni výrazně zpomalil. Podle předběžných výsledků průzkumu agentury Green marketing mezi výrobci a obchodníky většina z nich zvýšila loni tržby jen nepatrně, nebo zůstaly na úrovni roku 2008. V předchozích letech trh rostl o desítky procent ročně. Zpomalení zapříčinila ekonomická krize. Bioprodukty jsou v Česku většinou výrazně dražší než běžné potraviny.

 

Podle Toma Václavíka z Green marketingu se přesto našli někteří výrobci a prodejci, kteří v loňském roce utržili o desítky procent více než předloni.

 

"Většina českých potravinářů předpokládala, že když zamění suroviny za bioprodukty a na etiketu nalepí známku BIO, že se výrobky začnou samy prodávat," řekl ČTK Václavík. To se však podle něj nestalo. "Začíná se ukazovat, že lidé u biopotravin vyhledávají další přidané hodnoty jako český či regionální původ, společenské aspekty produkce a distribuce a chuťové vjemy," dodal.

 

V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce.

 

Proto podle něj například roste poptávka po výrobcích s označením Fair Trade, což je způsob obchodu s drobnými pěstiteli z rozvojových zemí. Fair Trade podporuje férovější přístup k mezinárodnímu obchodu a klade důraz na jeho sociální a ekologické rozměry. Stále více spotřebitelů také při nákupu biopotravin upřednostňuje přímý kontakt s farmáři a kupuje maso či vejce z ekologických chovů s lidštějším přístupem k chovaným zvířatům.

 

1561NjA.jpgObsah košíků v bioobchodech slábne...

 

"Značka BIO sama o sobě není dostatečným důvodem pro změnu nákupního chování, zvláště, když cenový rozdíl mezi bio a nebio potravinami je tak obrovský, jako v České republice," uvedl Václavík. Tuzemský trh podle něj stále postrádá silné značky, které by dokázaly zákazníkům efektivně sdělit své přidané hodnoty.

 

Přibližně 80 procent biopotravin se v ČR prodá v maloobchodních řetězcích. Kromě Lidlu nabízejí nyní biopotraviny všechny nadnárodní řetězce na českém trhu i většina regionálních maloobchodních sítí.

 

 

Počet položek biopotravin v nabídce největších maloobchodníků se meziročně zvýšil o 47 procent z 1046 v lednu 2009 na 1536 v loňském prosinci. Nejširší sortiment bioproduktů nabízela dm drogerie. Na konci loňského roku šlo o 458 položek.

 

Václavík již dříve odhadl, že spotřeba biopotravin v Česku loni vzrostla o maximálně pět procent, v roce 2008 se zvýšila o 40 procent. Češi za biopotraviny v roce 2008 utratili dosud rekordních 1,8 miliardy korun. Přes několik let trvající strmý růst zájmu se na celkové spotřebě potravin ty s přívlastkem bio podílely necelým jedním procentem.

 

Podle výsledků dřívějšího šetření organizace Pro-bio-liga v pražských obchodech cenový rozdíl meziročně vzrostl o 30 procentních bodů a biopotraviny byly o 140 procent dražší než potraviny konvenční.

 

Ekonomická recese ovlivnila tuzemský trh s produkty ekologického zemědělství již v závěru roku 2008. Dosažený 40procentní růst tuzemské spotřeby byl předloni o 30 procentních bodů nižší než v roce 2007.

 

Na tom, zda jsou biopotraviny skutečně zdravější než klasické potraviny, se neshodnou ani vědci. Existují studie, které dokazují, že biopotraviny jsou nutričně hodnotnější a obsahují méně nežádoucích látek než potraviny vyráběné ze surovin produkovaných konvenčním zemědělstvím. Podle jiného výzkum britských vědců naopak neexistují důkazy o tom, že by biostrava přinášela nějaké zvláštní zdravotní výhody.

 

Pro Bio-Life.cz: Ekolist.cz

Image: Simon Howden / FreeDigitalPhotos.net


Hodnocení článku

Hodnotili 2 čtenáři průměrem 3 bodů z pěti


Čtěte také:

80x Naše Bio 
BIO bujóny - ještě jste nevyzkoušeli? 
BIO kozí mléko 
Biopotraviny a děti 
Rýžový olej 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny