Články

 

09.01.2012 - Iva Veselá

Pitný režim a trénink

2191Mzd.jpg

 

Pitný režim je naprosto zásadní u člověka s běžnou denní zátěží. V případě sportovců nebo vrcholových sportovců je o to více nezbytný. Proto by se v žádném případě neměl podceňovat. Obecně se za nejvhodnější tekutinu považuje voda. Pokud ale aktivity převyšují dobu 60 minut a výdej energie a minerálů je vysoký, na řadu nastupují iontové nápoje.

 

Něco málo o iontových nápojích

Tak jako všechny produkty i iontové nápoje můžeme rozdělit do několika skupin. Dělíme je podle toho, jaký mají obsah osmoticky aktivních látek (tedy především iontů). To se taky někdy nazývá tonicita. Tyto koncentrace potom porovnáváme s krevní plazmou (přesněji s tonicitou krevní plazmy). Pokud mají stejný obsah osmotických látek jako plazma, a tedy stejnou tonicitu, nazýváme je nápoje IZOTONICKÉ. Mají-li nižší tonicitu, říkáme jim nápoje HYPOTONICKÉ. Ve třetím případě (s vyšší tonicitou) se jedná o nápoje HYPERTONICKÉ. Tak, jako se liší jejich složení a koncentrace, tak se liší i jejich použití (více třeba popíši v příštím článku).

 

 

2169YzI.jpg Tip výživového poradce

Obsah jednotlivých iontů v nápoji je velice důležitý. Každý iontový nápoj by měl obsahovat tyto ionty: sodík, draslík, hořčík, vápník, chlór, fosfor. Poměr jednotlivých iontů určuje vhodnost nápoje před, při a po výkonu.

 

Pitný režim během tréninku

  • Před výkonem je vhodné podání hypotonického nápoje (malá koncentrace sacharidů). Dostatečné zavodnění je velmi důležité, množství by mělo být alespoň 500 ml.
  • Při výkonu 15–30 minut jsou ztráty minerálních látek celkem zanedbatelné, a proto stačí doplnit vodu, nebo nápoje, které obsahují mírné množství sacharidů, případně vitamínu C.
  • Při výkonech 30 minut až 2h je vhodné podání hypotonického nápoje (malá koncentrace sacharidů) i v průběhu výkonu. Vstřebatelnost iontů z hypotonického nápoje je dobrá a nepůsobí žádné zažívací potíže jako nápoje s velkou náloží iontů. Podle teploty je nutno případně počítat již i s doplněním minerálů.
  • Při výkonech nad 2h je nutno již dodávat nápoje obsahující zejména energii. Ředění záleží také na tom, jakou intenzitou a v jakém prostředí je výkon prováděný (většinou každý výrobce těchto nápojů udává poměr ředění podle délky výkonu a okolní teploty). Podle intenzity a prostředí by měl obsahovat i dostatečné množství minerálů, případně i vitamínů.

Doplnění tekutin po tréninku je velmi důležité, jelikož nedostatek tekutin výrazně zpomalí regeneraci a pokud dojde k akutní ztrátě v průběhu výkonu, hrozí přehřátí a kolaps. Po kratším a méně intenzivním výkonu můžeme podat mírně slazený studený čaj z černého nebo zeleného čaje, v zimě teplý. Vyhovuje také citronem lehce okyselená stolní voda, může to být Magnesia, Aquila nebo Mattoni. Po náročnější a delší aktivitě je vhodný zmíněný iontový nápoj. První tekutinu po výkonu je doporučeno pít po troškách, jinak se mohou dostavit pocity těžkosti a může se vám udělat špatně. Tento nápoj by samozřejmě neměl být výrazně sladký ani alkoholický.

 

V případě dotazů ohledně výživy nebo zdravotních potíží kontaktujte výživového poradce!


 

Obnovení glykogenu je nutností

Ihned po výkonu je bezpodmínečně nutné obnovit ztracené zdroje energie jako je svalový a jaterní glykogen. K tomu může posloužit kus ovoce nebo nápoje obohacené o vitamíny a minerály potřebné pro regeneraci organismu (anabolizaci). Jsou to sacharido-proteinové nápoje (tzv. gainery), kterých je na našem trhu nepřeberné množství..

 

Závěrem

Odložíme-li zavodnění organismu až na poslední chvíli před výkonem nebo při výkonu, zejména v teplém počasí, tak se nám to nemusí vyplatit. Nehledě na to, že nedostatek tekutin může ovlivnit nejen psychický stav sportovce, ale i fyzický výkon, na kterém se nedostatek tekutin výrazně projeví. Např. u vrcholových sportovců před závody je v teplém počasí zapotřebí poslední cca dva až tři dny organismus plynule a neustále zásobovat tekutinami.


ČTĚTE TAKÉ: Iontové nápoje - víte, jaký vybrat?

 

Image: photostock / FreeDigitalPhotos.net


Hodnocení článku

Hodnotil 1 čtenář průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

5 tipů, jak přírodně stimulovat růstový hormon 
Bílkoviny ve výživě sportovců 
Chci nabrat/zhubnout - kolik kalorií mám jíst? 
To je párty? Ne, tady se cvičí ZUMBA! 
Výživa nejen při sportu 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny