Články

 

03.01.2011 - Iva Veselá

Anémie a její příznaky

1999ZmI.jpg

 

Chudokrevnost neboli anémie je situace, kdy poklesne počet červených krvinek a množství hemoglobinu v krevním oběhu pod normální hranici. Příčin tohoto stavu může být celá řada, i když nejčastější je zřejmě chudokrevnost z nedostatku železa. Projevy chudokrevnosti jsou pestré. I nekomplikovaná anémie může výrazně zhoršit kvalitu života, což je dobré si uvědomit. Někdy je navíc chudokrevnost spojená s jiným závažným onemocněním.

 

Jen tak na úvod

Na úvod je dobré vědět něco o červených krvinkách neboli erytrocytech. Jedná se o bezjaderné buňky, které se tvoří v kostní dřeni. Žijí asi 120 dnů a obsahují pro náš život nepostradatelnou sloučeninu – hemoglobin. Hemoglobin je substance schopná vázat kyslík a oxid uhličitý. Z toho plyne funkce erytrocytů. Díky hemoglobinu nesou kyslík z plicního řečiště do tkání. Kyslík se tam z erytrocytů uvolní a spotřebovává v metabolismu tkání. Z tkání do plic odvádí erytrocyty oxid uhličitý, který plícemi vydýcháme. Význam má fakt, že zásadní složkou hemoglobinu je molekula železa.

 

Příčiny anémie

Jelikož má anémie mnoho příčin, není to žádná legrace příčinu určit:

 

 

V případě dotazů ohledně výživy či zdravotních potíží kontaktujte výživového poradce!

 


 

1. Anémie ze snížené tvorby krvinek v kostní dřeni

a) Aplastická anémie: Toto je celá skupina vrozených i získaných anémií, které mají jeden společný rys – v kostní dřeni se zastaví produkce erytrocytů, a často i ostatních krevních buněk (bílé krvinky, leukocyty). Chudokrevnost patří mezi důležité příznaky nemoci, objevují se i příznaky ze zástavy tvorby bílých krvinek (časté infekce) a krevních destiček (krácivé stavy).

 

b) Anémie z nedostatku železa: Toto je asi nejčastější příčina chudokrevnosti, je typická zejména pro ženy.

 

c) Anémie u chronických onemocnění: U mnoha chronických chorob včetně nádorových onemocnění se objeví chudokrevnost. Je velmi podobná anémii z nedostatku železa. V tomto případě má sice tělo železa dostatek, ale „uzamyká“ ho ve svých buňkách. Je to proto, aby se železo nedostalo do špatných rukou. Takové chronické infekce a nádory totiž železo potřebují ke svému růstu. Jako vedlejší efekt bude ovšem postižena i tvorba hemoglobinu a tím i erytrocytů.

 

d) Anémie z nedostatku vitaminu B12 a kyseliny listové: Je častá u alkoholiků, ale i u lidí, kteří mají problém se vstřebáváním vitaminu B12 do těla. Pokud souvisí s chronickým zánětem žaludku, označuje se jako perniciózní anemie.

 

 

 

 

2. Anémie při napadení kostní dřeně jinou nemocí

Sem patří klasicky situace, kdy je kostní dřeň napadena nádorem. Může se jednat o metastázy klasických nádorů (například rakovina plic a jiné) i o hematologické nádory (leukémie, lymfomy, mnohočetný myelom). Někdy vznikne obraz podobný aplastické anémii, kdy krevní buňky přestanou vznikat. Hlavně u hematologických nádorů se naopak krevní buňky začnou vyrábět ve velkém počtu, ale jsou špatně funkční, nebo nefunkční. Opět se tedy rozvinou příznaky z jejich nedostatku.

 

3. Anémie ze zvýšených ztrát krvinek

Sem patří všechny situace, kdy se krvinky rozpadají, nebo se ztrácejí z našeho těla u chronických ztrát krve. Příčin je celá řada a já uvedu jen ty nejdůležitější.

 

a) Autoimunitní hemolytická anemie: Řadí se mezi autoimunitní nemoci. V našem těle začne náš vlastní imunitní systém tvořit protilátky, které začnou ničit naše červené krvinky. Výsledkem je jejich rozpad a vznik anémie, pokud naše tělo nedokáže dostatečně rychle tyto ztráty nahradit tvorbou nových krvinek.


b) Srpkovitá anémie: I zde dochází k rozpadu červených krvinek. Je to dáno přítomností abnormálního hemoglobinu v erytrocytech. Tyto erytrocyty mají srpkovitý tvar, nejsou tak pružné a při průchodu malými cévami se poškozují a rychleji rozpadají. Problém je na rozdíl od autoimunitní hemolytické anémie přímo v červených krvinkách.

 

c) Anémie z chronických ztrát krve: Pokud dlouhodobě ztrácíme červené krvinky v množství, které naše tělo nestíhá nahradit, povede to přirozeně k postupné anemizaci nemocného. Klasickým příkladem je rakovina tlustého střeva, která se často projevuje krvácením do střeva a příznaky chudokrevnosti. Podobně je tomu i u menstruačního krvácení. Vzhledem k tomu, že naše tělo je schopné tvorbu krvinek dost vybičovat, stane se hlavním problémem nedostatek železa, které spolu s krvinkami ztrácíme. Proto můžeme tuto skupinu anémií zařazovat i do skupiny anémie z nedostatku železa.

 

Projevy anémie

Chudokrevnost se projevuje několika základními příznaky. Většina jich souvisí se sníženou kapacitou krve pro dýchací plyny. Klasickými příznaky jsou slabost a únava. Svaly našeho těla nemají dost kyslíku, a proto se rychleji unaví. I mozek může trpět nedostatkem kyslíku, člověk omdlévá nebo se mu často motá hlava. Méně červených krvinek a hemoglobinu v cévách se projeví bledostí kůže a hlavně sliznic. Patrné je to hlavně na spojivkách. U normálního člověka jsou růžové, u anemického pacienta budou bílé.

 

Chudokrevný člověk se při námaze začne zadýchávat a je dušný. Mohlo by se až zdát, že má nějakou plicní nemoc. Jeho plíce jsou však v pořádku, jen se snaží rychleji dýchat, aby okysličily krev. Bez dostatečného množství hemoglobinu v krvi to samozřejmě nemá žádoucí efekt. Chudokrevnému člověku také častěji buší srdce, protože se snaží přečerpat větší objem krve.

 

Jak se vyšetřit sám

 

 

A takhle vyšetřujeme spojivku. Není vždy snadné ji správně zhodnotit, ale u tohoto člověka je opravdu dost bledá - zřejmě jde o anémii. Normální spojivka je o hodně růžovější. (Zdroj)

 

 

 

Diagnostika
U všech anémií se provede odběr krve a vyšetření. Zjištujeme počet červených krvinek a množství hemoglobinu ve vzorku. Tím vlastně můžeme stanovit nebo vyloučit anémii. Kromě toho zjišťujeme koncentraci železa, proteinu ferritinu (určuje množství zásobního železa v buňkách) a nasycení proteinu transferinu železem. Transferin totiž umí železo přenášet v krvi. Konkrétní postupy si přečtěte v textech o jednotlivých typech anémií. Zdůraznit bych chtěl jen to, že kromě samotného průkazu anémie musíme zjistit i její příčinu, a to může být provedeno řadou metod od punkce kostní dřeně po endoskopické vyšetření trávícího traktu.

 

Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj


Hodnocení článku

Hodnotili 2 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Bolest kloubů 
Citlivý zažívací trakt 
Rakovina má dlouhé prsty 
Sekundární osteoporóza 
Žaludeční vředy 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny