Články

 

12.12.2008 - Iva Veselá

Vítr a voda pro život

 

        Toto spojení je obsaženo i v názvu: feng znamená vítr, šuej je voda. Oba prvky na sebe váží své symbolické významy, zároveň však život starých Číňanů představoval praktickou nutnost s těmito živly vyjít. Postavit si tedy i svá obydlí tak, aby jimi byla co nejméně ohrožena.

 

Feng šuej, stejně jako mnoho dalších východních filozofií, umění a dovedností, představuje složitý systém, jehož jednotlivé prvky jsou propojeny a mají mnoho vrstev pro nás těžko postižitelných a srozumitelných významů. Obsahuje však zároveň tolik praktických a docela jednoduchých rad a návodů, jak zlepšit svůj život, že je s úspěchem praktikováno a využíváno v současném západním světě.

 

Znaky feng-shui

Základními kameny feng šuej jsou kompas, který určuje světové strany, osm trigramů s jejich kombinacemi jinových a jangových čar a jeden z nejstarších textů lidstva - Kniha proměn I ´ting. Z hlubin poznání a zkušeností starých tisíce let čerpá feng šuej své metody vytváření takového každodenního prostředí, které by neutralizovalo nebo odpuzovalo destruktivní energii a přitahovalo kladnou životní energii, aby jemně a rovnoměrně plynula a odblokovala všechny překážky v našich tělech a jejich okolí. Vychází z přesvědčení, že život lidí je v dobrém i špatném ovlivňován jejich životním prostředím, při čemž spojuje symbolické, intuitivní a praktické.

 

Síly jing a jang společně s 8 trigrami patří k důležitým prvkům feng šuej

 

Šíření umění
Ve větší míře zřejmě poprvé proniklo feng šuej na Západ v době kalifornské zlaté horečky, principy tohoto umění sem přinesli čínští imigranti. Konkrétní příklady, nakolik feng šuej přispělo ke štěstí při hledání zlata nevíme, je však poměrně známou skutečností, že podle pravidel feng šuej byl postaven úspěšný a bohatý Hong Kong, a že v posledních desetiletích na ně při stavbě svých sídel spoléhá řada velkých světových koncernů. Feng šuej proniklo do urbanismu, architektury staveb i utváření interiéru. Zabývají se jim architekti, ale i někteří výrobci nábytku. Protože se toto tradiční umění setkává s řadou nových jevů, které přináší společnost, kladou dnes někteří jeho mistři důraz na intuici, která nám pomáhá improvizovat. O takových předmětech jako jsou mikrovlná trouba nebo počítač např. jeden ze známých učitelů feng šuej Sat Čuen Hon říká:

 

 

"Číslo jedna pro NE, z hlediska feng šuej je mikrovlná trouba. Vysoké napětí vytváří smršť - tornádo energie, které ničí harmonické proudění v celém domě. Nejlepší věc, kterou mohou lidé udělat je, mikrovlnnou troubu odpojit a naučit se vařit! Na druhé straně se velmi zajímám o počítače a umělou inteligenci a jsem počítačový programátor - samouk. Z hlediska feng šuej je internet jako energie proudící do vašeho domu. Máte přístup k lidem a informacím odkudkoli."

 

V praxi

Užívání výhod systému feng šuej není rozhodně nějakou výhradní záležitostí. Nepotřebujete velký drahý dům, abyste si mohli vytvořit harmonické prostředí. Nepotřebujete ani žádné čínské dekorace, i když některé jsou velmi krásné a např. staré čínské výtvarné umění vypovídá o tom, nakolik byli jeho tvůrci o harmonii poučeni. Umění feng šuej bere v úvahu světové strany, vlastnosti prvků jako jsou oheň, voda, kov a dřevo a pracuje s množstvím předmětů, které běžně užíváme - zrcadly, květinami, hodinami, osvětlením, zvonkohrami, svíčkami, ale také např. s kameny, krystaly, křišťálovými koulemi, mořskou solí apod. I v češtině dnes existuje řada knížek, v nichž najdete kvalitní poučení a mnoho poměrně snadno uskutečnitelných rad.

 

Zdroj: ZDE


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 4.67 bodů z pěti


Čtěte také:

39 tipů, jak dostat do bytu feng-shui 
Feng shui a láska 
Feng Shui a naše ložnice 
Kam za dobrou energií 
Pokračování Feng-shui 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny