Články

 

05.06.2012 - Iva Veselá

Obezita není jen problém dospělých

1845MmQ.jpg

 

Podle statistik má každé páté dítě v ČR ve školním věku nadváhu a obezitu každé desáté. Je to alarmující číslo. Pamatujete doby, kdy děti běhali po venku a jediné, co je zajímalo, byly kamarádi, sport a příroda. V dnešní době se činnosti dětí schylují k pasivitě, sedí doma u počítačů, nemají pravidelnou stravu, konzumují mnoho sladkostí a sport je pro ně v nedohlednu.

 

Záleží i na rodičích

Samozřejmě až na výjimky. Je plno dětí, které jsou vedeny ke sportu už od raného věku, což je jen dobře. Ale jestliže rodiče podporují dítě v lenošení bez žádných koníčků, je to špatně. Navíc je plno rodičů, kteří o stravě dětí nemají vůbec přehled a kupují dětem špatné potraviny nebo je nutí do jídla, přestože dítě nemá hlad. To může být osudová chyba.


V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!

 

 

Žádné puťu ňuňu

„No né, ten pěkně papá! Dnes už má desátý knedlíček, to je šikulka!“ nebo „Jen ať hezky jí, bude mít dost síly a bude z něj alespoň pořádný chlap, žádné tintítko.“ Do toho se přidají rozmazlující babičky, které dítě krmí různými dobrotami, které koupili ve slevách – špatně a ještě jednou špatně. Výsledkem je přebytek jídla, ke všemu ještě nekvalitního a nezdravého a to vše vede k obezitě.

 

Smích přejde

Až budete mít doma otesánka s desetikilovou nadváhou, bude již bohužel pozdě. Jestliže nebudete své dítě učit správné životosprávě vy, kde jinde se to má naučit než z příkladu rodičů?  V budoucnu si možná budete vyčítat, že má vaše dítě i kvůli vaší pasivitě zdravotní problémy. Říká se: „Nikdy není pozdě.“, takže zkuste zapracovat na nových stravovacích zvyklostech v rodině co nejdříve.


 

 

Co tedy dělat

Zjistěte si, co děti mají jíst v určitém věku (strava se věk od věku mění) a začněte kupovat tyto potraviny. (V nějakém dalším článku se pokusíme vytvořit nějaký jídelníček pro děti.)

 

1)     Naučte děti snídat – jeden z velkých prohřešků. Základní pravidlo, kterým zabráníte dalšímu přibírání na kilech. Jestliže se člověk nenasnídá ráno, kdy potřebuje dodat tělu energii na celý den, dopoledne nebo odpoledne to už nebude platné. Navíc člověka bude honit mlsná celý den a večer to vyvrcholí vyjedením ledničky. Kalorie z večerního jídla se nespálí, uloží se do tukových zásob a kila jdou takto nahoru jedna dvě.

2)     Když máte neposedné dítě a nechce snídat, vytvořte proto příjemnou atmosféru u stolu. Vyzdobte ho barevnými ubrousky, puťte nějakou příjemnou hudbu, uvařte mu čaj, rozpečte mu bagetu (dále může snídat cereálie, celozrnné pečivo, jogurt, cottage vajíčko, ovoce, zeleninu)…zkrátka ať má ze snídaně potěšení. Snídejte pohromadě, povídejte si a berte snídani jako krásný začátek nového dne.

3)     Připravujte dítěti svačinky.

4)     Připravte dítěti pití na celý den – voda, čaj, domácí šťáva s vodou.

5)     Omezte sladkosti – neříkáme vyloučit, ale omezit. To je jedna z dalších důležitých věcí.

6)     Žádná sladká pitíčka – obsahují převelké množství cukru, ale bez žádných vitamínů, minerálů apod. Není to nic víc, než kalorie navíc, a přitom zbytečné.

7)     Omezte u dítěte s nadváhou přísun sacharidů – pečivo, přílohy.

8)     Začněte doma vařit zdravá jídla. Používejte potraviny, které jste dosud nepoužívali – kuskus, bulgur, uzené tofu, tempeh…a nejlépe v kvalitě bio. Cenově se některé s konvenčními liší do desítky korun, což není moc. Vsaďte tedy na kvalitu.

9)     Veďte dítě ke sportu. Zjistěte, co rád dělá a hned ho přihlašte na kroužek, kde bude mít pohyb alespoň 3x do týdne. Jestliže rádi jezdíte na kole, místo kroužků můžete v létě praktikovat kolo. Nic to nestojí, takže ušetříte peníze. Další skvělá aktivita je plavání, což nějaké děti nebaví. Ale zkuste s nimi třeba v bazénu závodit a dovést je tím ke kurzům plavání.

Image: Simon Howden / FreeDigitalPhotos.net


Hodnocení článku

Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

75% školáků jí denně ovoce 
Dětská obezita je často zaviněna přístupem rodičů 
Nahraďte cukr javorovým sirupem 
Těhotenství není legrace - nabývání na hmotnosti 
Těhotenství není legrace - první mateřské změny 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny