Články
13.07.2011 - Iva Veselá
Tempeh a recepty
(foto)
Chcete-li obohatit jídelníček nějakou zdravou specialitou, doporučuji vám ochutnat sójový sýr Tempeh, který je vůbec nekvalitnějším produktem ze všech sójových výrobků, obsahující všechny aminokyseliny jako komplexní bílkovina.
Co je tempeh?
Tempeh je v Japonsku, Číně a Indonésii tradičně užívaný fermentovaný sójový výrobek, který se používá jako plnohodnotná náhrada masa. Připravuje se z u vařených, rozmačkaných a do bloků slisovaných sójových bobů s přídavkem bakteriální kultury Bakteri rhyzopus oryzae (oligosporus). Tempeh se nechává zrát podobně jako plísňové sýry. Výsledkem fermentace je sójový sýr se šedomodrou ušlechtilou plísní. Je ceněn pro vysoký obsah lehce stravitelných bílkovin, vápníku, fosforu, železa a vitamínu B12, jenž vzniká díky činnosti bakterií. Tempeh ceněn také pro vysoký obsah stravitelných bílkovin bez přítomnosti zatěžujícího tuku, čímž napomáhá růstu a obnově tkání.
Obsahuje minerály, a to v takových vzájemných poměrech, že jsou pro organismus nejen lehce vstřebatelné, ale i zabudovatelné do tkání a použitelné pro metabolismus.
Tempeh je významným zdrojem vitamínu B12 a to v takové míře, že při pravidelném požívání hradí dostatečně jeho potřebu v organismu.
Proč zařadit do jídelníčku právě tempeh?
Tempeh je velmi lehce stravitelný a vhodný i pro děti a těhotné ženy, sportovce, i pro pacienty s trávícími problémy, pro rekonvalescenty, protože obsahuje velké množství lehce vstřebatelného vápníku a hořčíku (100 g obsahuje 2,5x více vápníku než mléko), vitamínů skupiny B, lecitinu a vitamínu E.
Je ideální náhradou masa, vajec a sýrů. Neobsahuje žádný cholesterol a je nízkotučný. Pro svůj obsah 157 kalorií ve 100 gramech může být zařazen do všech redukčních diet. V ČR jej vyrábí firma SUNFOOD a NATURAL WAY – obojí ve vysoké kvalitě. Je k dostání jako klasický neupravovaný – přírodní, který se musí tepelně upravit, či marinovaný, smažený a uzený. Chuťově je výborný a jistě se stane vaším oblíbeným pokrmem. Ke koupi je tempeh v prodejnách zdravé výživy.
Má tempeh nějaké léčebné účinky?
Tempeh je potravina s významným přínosem pro zdraví člověka, která pomáhá při prevenci i léčbě mnoha nemocí:
- anémie, nedostatek vitaminu B12
- střevní onemocnění
- osteoporóza
- nádorová onemocnění
- arterioskleróza a její komplikace a další
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
Tempeh je důležitým doplňkem ve stravě vegetariánů. Mnoho mladých lidí, kteří se z etických důvodů rozhodnout být vegetariány, jen vyloučí maso ze svého jídelníčku a nenahradí ničím tento po dosavadní život důležitý zdroj bílkovin. Proto vždy začínajícím vegetariánům doporučujeme, aby se začali zajímat, jakým způsobem maso nahradit, aby organismus nestrádal. Právě tempeh, ale i tofu, dostatek fermentovaných a kvašených výrobků pomůže tělu vyrovnat s přechodem na vegetariánskou stravu. U veganů - lidí, kteří nejedí nejen maso, ale ani vejce a mléčné výrobky je pak toto ještě aktuálnější.
Při kvalitním vegetariánském jídelníčku se zdravotní stav nemocných velmi rychle zlepšuje, je však třeba dodržovat pár jednoduchých zásad:
1) nakupovat kvalitní potraviny – nejlépe v BIO kvalitě
2) správné skladování a kuchyňská úprava surovin
3) pestrý jídelníček – (zdravé, ale často se opakující a nenápadité jídlo naše chuťové buňky brzo omrzí)
4) častější a menší porce jídla – pokud se přejídáme třeba i „zdravého jídla“, také si uškodíme, zejména pak, jíme-li na noc.
5) důkladné prožvýkání a proslinění každého sousta
Tyto zásady vypadají sice jednoduše, ale mám s jejich dodržováním v dnešním uspěchaném světě problémy někdy i já. Je třeba trochu vůle a trpělivosti, ale ty se koupit nikde nedají.
Základní příprava a použití přírodního tempehu
- vařený ve slané vodě a postříkaný sójovou omáčkou – pro ty, co nemohou pokrmy smažené na tuku
- fritovaný – nakrájíme na plátky (čím tenčí tím křupavější) 3 až 8 mm nebo kostičky a ponoříme do rozehřátého oleje. Smaží se tak dlouho, dokud nezíská zlatohnědou barvu a povrch je křupavý. Tempeh necháme okapat a postříkáme sójovou omáčkou
- obalený – tempeh uvaříme ve slané vodě a po vychladnutí obalíme v těstíčku – 1 vejce, 4 lžíce polévkové lžíce hořčice, 1-2 polévkové lžíce sójové omáčky, kurkumu nebo zázvor. Vše rozšleháme vidličkou a zahustíme kukuřičným škrobem – maizenou. Rychlejší a jednodušší varianta je obalení v hrašce (směs na obalování – ke koupi ve zdravé výživě)
Marinovaný, smažený a uzený tempeh stačí před konzumací pouze napařit. Tempeh se používá na přípravu guláše, na smažení, pečení, asijské speciality se zeleninou, pomazánky, atd. - prostě jako maso. Tempeh je velmi vhodný pro bezlepkovou dietu.
Recepty pro přípravu TEMPEHU
(recepty určené pro 4 osoby)
Tempeh s ořechy
1 balení tempehu, 1 větší, na kostičky nakrájenou cibuli, 1/2 – 1 čajovou lžičku sušeného zázvoru, 3 utřené stroužky česneku, sójovou omáčku (Shoyu), 1/2 šálku arašídů či ořechů kešu, 1 polévkovou lžíci rajčatového protlaku, olej
Postup: Na pánvi rozhřejeme olej a orestujeme cibuli do červena. Potom přidáme česnek a lehce promícháme. Okořeníme zázvorem. Dále přidáme na kostky nakrájený tempeh a opékáme několik minut do zlatohněda. Přidáme arašídy či ořechy kešu a asi půl minuty restujeme. Na závěr dochutíme sójovou omáčkou (opatrně, ať to není příliš slané) a přidáme rajčatový protlak. Ještě několik sekund opékáme a potom odstavíme z ohně. Jako příloha je vhodná rýže či opékané brambory a k tomu zeleninový salát.
Halušky s tempehem a falešným špekem
50 dkg rýže natural (uvařené a vychlazené) nebo kroupy pomleté na masovém strojku, 15 dkg pohankové mouky, 10 dkg hladké mouky, 1 menší celer, 3 velké cibule, 1,5 kostky tempehu, olej, sůl, kyselé zelí, sójová omáčka.
Postup: Z hladké a pohankové mouky zamícháme se špetkou soli řidší těsto a přidáme uvařenou rýži nebo uvařené umleté kroupy. Vypracujeme těsto, které protlačujeme přes síto na halušky do vroucí osolené vody. Promícháme a poté co vyplavou již hotové halušky na povrch, je sítem sebereme a propláchneme studenou vodou. Pokud se budou rozvářet přidáme pohankovou mouku a maizenu. Tempeh nakrájíme na malé kostičky, ofritujeme a postříkáme sójovou omáčkou. Cibulku nakrájíme na drobno a osmažíme. Celer špek) nakrájíme na drobné kostičky a osmažíme na oleji do zlatova. Sůl přidáváme hned na počátku smažení. Servírujeme – halušky, osmaženou cibulku, celer a fritovaný tempeh. Jako příloha je nejvhodnější kyselé zelí.
Těstoviny s tempehem
Balíček těstovin, 1,5 kostky tempehu, zelenina – hrášek, mrkev, cibulka, pórek…..jakákoliv zelenina, sójové nebo ovesné mléko, maizena (kukuřičný škrob), jablečný ocet, kurkuma, bazalka, sójová omáčka, kyselé zelí.
Postup: Uvaříme těstoviny dle návodu, ofritujeme na kostičky nakrájený tempeh, nakrájíme na drobno zeleninu a vše dobře v míse promícháme. Dáme na vymaštěný plech a zalijeme hustší směsí ovesného nebo sójového mléka, maizeny, kterou rozmícháme ve vodě s trochou soli, jablečným octem, sójovou omáčkou a kořením. Vše dáme zapéct na 15 až 20 min. do trouby. Podáváme s kyselým zelím.
Tempeh s rýží
1/2 kg rýže natural, 2 kostky tempehu, zeleninu – petržel, celer, mrkev, cibule a kdo má rád, tak i česnek, sójovou omáčku, nové koření, bobkový list, zázvor, sůl, olej, maizenu, ovesné nebo sójové mléko.
Postup: Uvaříme rýži natural. Tempeh nakrájíme na plátky, ofritujeme (můžeme také použít postup pro obalení v těstíčku) a postříkáme sójovou omáčkou. Kořenovou zeleninu nakrájíme na kolečka a prudce orestujeme na oleji, zalijeme vodou tak, aby zelenina byla ponořená, osolíme, přidáme koření, cibuli, česnek a uvaříme do měkka. Vše pak rozmixujeme a zahustíme trochou maizeny s mlékem. Na talíř podáváme: rýži natural, ofritovaný tempeh (nebo obalený v těstíčku a ofritovaný) doplněný zeleninovou omáčkou a zeleninovým salátem.
Tempeh v karamelu
Použijeme – po jedné polévkové lžíci Sladovitu, oleje, sójové omáčky.
Postup: Zahřejeme olej, přidáme Sladovit a za stálého míchání vytvoříme pěnu, přidáme sójovou omáčku, promícháme a vypneme oheň. V takto připraveném karamelu máčíme ofritované kostky tempehu. Podáváme místo masa.
Tempeh smažený se zelím
Přírodní tempeh - rozkrojit kostku na půl, pak na plátky 2mm silné. Ofritovat do zlatova - křupava. Na pánvi osmahneme cibuli krájenou na plátky, přidáme kysané zelí. Povaříme, přimícháme smaž. tempeh, dochutíme sojovou omáčkou. Příloha – rýže.
Tempeh s mrkví
Přírodní tempeh rozkrájíme podélně na dvakrát a na plátky asi 2-3 mm silné, ofritujeme do zlatova. Na pánvi osmahneme mrkev nakrájenou na kousky, na osmaženou cibuli přidáme smažený tempeh, mrkev, rozinky, arašídy, pórek nebo čínské zelí. Prohřejeme, zalijeme zálivkou dle chuti: voda, sojová omáčka, jablečný koncentrát, pálivá paprika, maizena. Provaříme. Podáváme s rýží, brambory, kaší.
Smažený tempeh
Povaříme 15 minut tempeh ve vodě se sojovou omáčkou, necháme okapat. Můžeme přímo osmahnou tempeh po obou stranách do zlatova. Před podáváním použijeme zálivku - voda sojová omáčka, zázvorová šťáva.
Tempeh s hořčicí
Povařený tempeh v sojové omáčce rozřízneme, natřeme vnitřní plochu hořčicí. Komplet namočíme do těstíčka z mouka nebo z hrašky. Necháme okapat. Vložíme do rozpáleného oleje a fritujeme do zlatova.
Pro Bio-Life.cz: Slunecnice-cb.cz
Hodnocení článku
Hodnotilo 13 čtenářů průměrem 4.15 bodů z pětiČtěte také:
Dej si více brokoliceChřest a kapary bez námahy
Jerky - maso přímo po ruce
Poněkud zapomínaný špenát
Špalda - chutná a výživná obilnina