Články

 

14.08.2014 - Iva Veselá

Ghí - přepuštěné máslo

 

Za celé roky jsem se nezmínila o poměrně známém produktu, který je hojně využíván v indické kuchyni. Je lékem pro vnitřní i vnější části těla a je velká škoda, že o něm doposude lidé neví. Dovolila jsem si použít text z webu RadhaRaman.net, kde je u Ghí moc hezký popis.

 

 

Co je ghí

 

Ghí je sanskrtský termín pro přečištěné máslo. Ale i když se z másla připravuje, má zcela jiné vlastnosti než obyčejné máslo. V Ajurvédě platí za elixír života, neboť má omlazující a regenerační účinky. Ghí posiluje látkovou výměnu a obranné síly organismu. Podle ajurvédských pozorování a vědeckých výzkumů snižuje také hladinu cholesterolu. Zároveň napomáhá detoxikaci, neboť váže jedy v těle, které jsou rozpustné v tuku, a odvádí je z těla ven. Ačkoliv na západě není stále moc známé, ve východních kulturách je používáno po tisíce let. Ajurvéda pohlíží na ghí jako na zásadní potravu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu či dobré trávení, a to díky jeho léčivým omlazujícím vlastnostem. Zároveň je považováno za nejlepší produkt pro přípravu smažených jídel. Je zásadní složkou v indické kuchyni, mnohem více než v západní kuchyni máslo nebo margarín.

 

Odkud ghí pochází

 

Ghí je druh oleje, původně pocházející z oblasti indického subkontinentu, a je důležité v indické, egyptské i etiopské kuchyni. Je připravováno slabým vařením nesoleného másla ve velkém hrnci do bodu, kdy se z něj vyvaří všechna voda, což se stane v následujících dvaceti až třiceti minutách (máslo obsahuje přibližně 20 % vody) a na povrchu a na dně se objeví usazenina z mléčné bílkoviny. To, co tímto způsobem z másla zbyde, je čistá zlatavá tekutina a pevné částečky na dně hrnce. To zlaté a tekuté je ghí. Takto připravené se potom za horka přecedí přes plátno do jiné nádoby z nerezu nebo varného skla. Oproti máslu může být ghí skladováno nejméně šest měsíců bez chlazení.

 

Ghí používají i kultury mimo Indii. Egypťané ho nazývají samna baladi, což znamená egyptské ghí, a je prakticky identické s indickým jak v procesu výroby, tak v konečném výsledku. V Etiopii to je niter kibbeh, kde se připravuje podobně, ale následkem přidaného koření během procesu výroby získá zřetelnou chuť. Marocké je v tomto ohledu ještě dál. Výsledkem kořeněného ghí, zrajícího v zemi po dobu měsíců nebo dokonce let, je produkt zvaný smen. V severovýchodní Brazílii je extrémně populární produkt, který je velice podobný, nazývaný manteiga-da-terra (máslo země).

 

2375Yjk.jpg

V případě dotazů k použití ghí ve zdravé kuchyni kontaktujte našeho odborníka na výživu!

 

 

Vliv másla ghí na zdrví

 

Jako vyčištěné máslo je ghí složené téměř jen z nasycených tuků. Studie jeho vlivu na hlodavce prokázala mechanismus, kterým ghí redukuje plazmu LDL cholesterol.

Protože má víc stabilní nasycené vazby (postrádá dvojné vazby, jež jsou snadno poškoditelné působením tepla), pravděpodobnost tvoření nebezpečných volných radikálů při vaření je minimální. Jeho krátké řetězce mastných kyselin jsou tělem také velmi lehce zpracovatelné. Navíc se v těle stává ghí přirozeným lapačem volných radikálů, a tak ochraňuje buňky. Moderní věda říká, že ghí skrývá fenolické antioxidanty. Mnozí věří, že to zvyšuje léčivou kvalitu jídla. Ghí obsahuje kyselinu máselnou, mastnou kyselinu s protivirovými a protirakovinnými vlastnostmi a také vitamíny A, E, niacin a minerály - sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo.

 

 

2169YzI.jpg Tip výživového poradce

 "Ghí má velkou výhodu v tom, že se nepřepaluje (je zbavené vody) a může být vhodnou variantou pro pacienty s laktózovou intolerancí (neobsahuje zbytky bílkovin). Zato obsahuje nasycené mastné kyseliny, které jsou sice teplotně stabilní, narozdíl od rostlinných olejů, ale právě nasycené mastné kyseliny, které jsou příčinou obezity a kardiovaskulárních chorob. Podle složení mastných kyselin ghí obsahuje kyseliny se středně dlouhým řetězcem, což ho činí lépe stravitelnější i využitelnější jako zdroj energie.

Používejte ghí, ale pro ty, kteří bojují s obezitou, hladinou cholesterolu nebo mají v tomto směru predispozice, doporučuji klasické máslo i přepuštěné máslo (ghí) v jídelníčku redukovat a spíše kombinovat s rostlinnými, tepelně neupravenými druhy olejů, kde je poměr mastných kyselin prokazatelně zdraví prospěšný."

 

Ajurvédská medicína a pohled na ghí

 

Ajurvédské texty popisují četné různorodé výhody užívání ghí pro tělo i mysl. Uveďme několik příkladů. Ghí je nedílná část ajurvédské bylinné praxe. Má schopnost vázat lipidy - rozpustné živiny a byliny k tomu, aby pronikly buněčnými membránami těla. Tak je zachována vysoká potence bylin, jejichž aktivní složky jsou takto při přenosu do buněk chráněny. Touto cestou získá tělo z léčby největší prospěch.

 

Trávení: Ghí pomáhá vyvažovat nadbytek žaludečních kyselin a pomáhá udržovat a upravovat vnitřní prostředí žaludku.

 

Mírné popáleniny: Stejně jako aloe, použitím ghí předejdeme puchýřům a zjizvením, pokud je včas aplikováno na kůži, přičemž hojivé vlastnosti ghí se zvyšují délkou skladování.

 

Mysl: Ghí podporuje všechny tři aspekty činnosti mysli: učení se, paměť a vzpomínání.

 

Plodnost: Zvyšuje kvalitu spermatu a vajíčka pro zdravější plod.

 

Rovnováha: Správně užíváno je tzv. tridóšik, vyrovnává tzv. dóši v těle - Vátu (dóša ovlivňující pohyblivost těla i mysli) a Pittu (ta kontroluje teplo a metabolismus), a je přijatelný pro Kaphu, ve zdrženlivosti.

 

2375Yjk.jpg

V případě dotazů ohledně redukce hmotnosti a správné výživy kontaktujte našeho odborníka na výživu!

 

 

Další zdravotní přínos ghí

 

Ghí neobsahuje sůl ani laktózu, a tak je přínosné pro ty, kteří nemůžou jíst mléčné výrobky. Ghí má přibližně 14 gramů tuku na polévkovou lžíci. Ghí aktivuje zažívací procesy což pomáhá zlepšit přijímání potravy. Posiluje mozek a nervovou soustavu a zlepšuje paměť. Podporuje činnost tkání a flexibilitu těla. Ghí je nepostradatelnou výživou pro plíce, srdce a kůži. Je základem všech ajurvédských léků na kožní choroby. V případě suché nebo popálené kůže či rtů je čisté ghí nejúčinnějším lékem. Pro jiné druhy kožních chorob se do ghí přidávají různé byliny dle potřeby.

Pro miminka je ghí nejlepší pleťovou výživou a tonikem. Při přípravě léčivých obkladů se ghí maže na listy, které se zahřívají, a poté se přikládají na postižená místa. Ghí je také součástí mnoha léků jako je Chyawanprash nebo Brahma rasayana, kde působí jako tonikum lidského těla. V případě onemocnění některých orgánů se míchají s ghí různé minerály ve formě prášku, aby je tělo mohlo dobře strávit. Na uvolnění bolestí ucha se ghí maže dovnitř a do jeho okolí. Maminky by měly pro své děti připravovat výživnou směs medu, ghí a kandovaného cukru. Při silné únavě se doporučuje masáž s ghí nebo jeho konzumace. Ghí se také používá k dosažení krásnější a zářivější pleti. Naneseme tenkou vrstvu na pokožku, necháme chvíli působit, a potom jemně vmasírujeme. V Ajurvédě je velice ceněné staré ghí. Ghí starší deseti let se nazývá purána ghí a je velmi účinné při léčbě plicních a srdečních chorob. Současně je to silné tonikum pro celý organizmus. Dále je také vynikající při chronických bolestech kloubů. Sto let staré ghí je velikou vzácností, přesto se dá ještě vyjímečně sehnat. Takové ghí je pak vskutku zázračným lékem pro nervové choroby, neurologické problémy, ostrou bolest hlavy, astma, revma, bolesti a tuhnutí kloubů, ostré pálení kůže na rukou i nohou a na nemoci očí.

 

Použití ghí v kuchyni

 

Ghí je základ indického vaření jako olivový olej v italské kuchyni. Je také užívaný nejlepšími francouzskými kuchaři. Má velmi vysoký bod zápalnosti a proto nekouří během vaření. To se dobře pojí se širokou škálou koření, a poskytuje vynikající vůni a ořechovou chuť. Žádný olej na vaření se nemůže rovnat ghí pro jeho příjemnou příchuť a schopnost trávení. Můžeme ho použít všude tam, kde ostatní tuky - tedy k pečení, smažení, dušení zeleniny, zjemnění pokrmů, nebo jako přísadu do různých sladkých moučníků. Potírají se jím čapáty i jiné indické placky. Sladkosti z ghí dlouho vydrží, jsou dobře stravitelné a přinášejí mnoho energie.

 

 

Máslo je obvykle balené ve fólii, pro ochranu před světlem, vstřebání chutě, ztráty vlhkosti a barvy. Máslo může být uložené ve svém originálním balení v ledničce po 2 až 3 měsíce. Může se také nechat zmrazit, ale začíná pak ztrácet některé ze svých chutí po asi 6 měsících. Ghí je tradičně udržované mnoho měsíců bez chlazení. Vydrží téměř neomezeně dlouhou dobu bez jakýchkoliv konzervačních látek.

Máslo nakonec zežlukne, je-li skladováno při pokojové teplotě, ghí nikoli. Je to vlhkost v másle, která podporuje rozklad. Pokud je tedy ghí prosté vlhkosti, nemá žádný takový problém. Pouze tak si udrží svou originální čerstvost a chuť. Mimo jiné je to tedy i praktický způsob jak uchovat máslo.

 

Ghí a Védy

Ghí bylo a dodnes je používáno při vykonávání védských obětí, existuje i védský chvalozpěv na ghí. Je též používáno při obřadech Árati a je hlavním palivem árati lampiček, které používají hinduisté. Je používáno při svatbách, pohřbech i při koupání božstev během uctívání. V Indii se provádí při příležitosti narození dítěte obřad, při němž se dítěti podává lžíce ghí s medem. V jiných obřadech je ghí nabízeno spolu s dalšími čtyřmi substancemi: cukrem, mlékem, jogurtem a medem, což se nazývá Pančamrit.


Hodnocení článku

Hodnotilo 11 čtenářů průměrem 4.55 bodů z pěti


Čtěte také:

Kuzu - orientální poklad 
Maracuja, tamarillo, durian, curuba 
Mořské řasy nejsou zelená strašidla 
Perfect pasta - nízkokalorické těstoviny 
Poněkud zapomínaný špenát 


Diskuze

Adela

Zacala jsem pouzívat prepustené máslo, kdyz syn zacal jist prikrmy. Neverily byste, jak to prida kasickam a jidlu chut. Naucila jsem se to tak pouzivat skoro do vseho místo klasickeho masla.

31.08.2017 10:50
DANA

Ráda doporucím neco, co je dobré a zdrave. Uvidís, ze si ho oblíbíš.

30.08.2017 11:45
Andrea

Nakonec jsem si ji tedy objednala, chtejí ho i kolegyně z práce, tak se slozíme na postovné. Doufám, že stánek Českého ghíčka potkám někde na tech festivalech, co mají v akcích :-)

29.08.2017 12:36
DANA

Zatím jsem na ni nenarazila, ale kupuju ji na internetu. Doporucila mi ji kamaradka http://ceskeghicko.cz/ghitela/ . je to zdravá mnamka. chutná i me a manzelovi.

24.08.2017 13:42
Andrea

To je nutela smíchaná s ghíčkem?

21.08.2017 14:40
DANA

Dokonce jsem objedvila ghítelu- taková zdravá dobrá nutela s ghí máslem. Dopoorucuju pro deti! :)

18.08.2017 10:05
Andrea

Ghí máslo je chuťově moc dobré a navíc má tolik kladných vlastností, ze není proč váhat. Pouzívam ho ted v kuchyni skoro na vse, malá dcerka je na příkrmech a skvěle se hodí i pro ni. Zacala jsem s ním puvodne, kdyz jsem mela problémy s laktozou a ted vidím, ze i tak se dá dobre najíst.

10.08.2017 10:41
Ludmila Svobodová

přepuštěné máslo Ghí

Tak včera večer jsem shledla část jednoho nejmenovaného pořadu, kde se prováděl poces přepuštění másla v přímém přenosu. A tak mě to inspirovalo, že dnes jsem to vyzkoušela pouze tři kostky másla a musím uznat nemá to chybu. Opravdu zpozvolna jsem prováděla proces \"odpaření\" zruba 40minut ,nechala překapat přes papír.filtr a je to báječná chuť a těším se ,že si příští várku vyrobím z více kil.Všem vřele doporučuji.

15.09.2015 14:42
dobreazdrave.cz
Web: http://dobreazdrave.cz

Je dobré

Je dobré uveřejňovat osvědčené a \"zapomenuté\" recepty jako protiváhu supermarketových nevýživných \"potravin\", které mají ta úlohu jen vytahat z nás peníze, ale nic našemu tělu nedají.

02.12.2012 12:05
Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny