Články

 

29.11.2008 - Iva Veselá

Vědci hledají plodiny odolné vůči klimatu

1734ZWI.jpg

 

Začal mezinárodní výzkum, jehož cílem je najít zemědělské plodiny odolné vůči klimatickým změnám. Projekt, který organizuje Global Crop Diversity Trust, má za úkol najít odolné odrůdy nejčastěji pěstovaných plodin, včetně kukuřice nebo rýže.

Vědci chtějí zkoumat přirozenou odolnost semen proti extrémním vlivům počasí, jako je sucho, záplavy nebo velké výkyvy teplot. Podle nich pomůže výzkum v budoucnu ochránit produkci potravin před klimatickými změnami. "Měli bychom zajistit větší úrodu na stejně velkém pozemku, ale s využitím menšího množství vody a energie," vysvětluje výkonný ředitel trustu Cary Fowler. "Pokračovat v pěstování požadovaných rostlin je možné pouze tehdy, budeme-li mít k dispozici co nejvíc jejich odrůd." Projekt má k dispozici 1,5 milionu dolarů na granty pro jednotlivé národní banky semen.


Genový lov je až posledním stupněm v procesu zachování pestrosti plodin. V posledních letech probíhala setkání expertů na hlavní druhy zemědělských plodin, jako obilí, rýže, čočka a kukuřice. Z každého setkání vyplynulo několik úkolů, které pomohou stanovit nejlepší strategie pro zachování jednotlivých plodin, informuje BBC.

Odborníci určili, které soubory semen jsou pro genetickou rozmanitost nejdůležitější. To poskytuje vědeckou základnu pro téměř všechno ostatní, co děláme. Tyto informace pomohly vypíchnout vlastnosti potřebné pro co nejvyšší šanci na budoucí rozvoj," dodal. Vědci například zkoumají, jakou odolnost proti vysokým teplotám vykazují rostliny v době, kdy kvetou. Toto období růstu je pro rostlinu kritické, nicméně doteď bylo o tom známo málo informací.

Výzkumníci z projektu doufají, že v následujících 12 - 24 měsících dají dohromady kompletní seznam vlastností umožňujících odolávat klimatickým změnám a plodin, ve kterých se vyskytují. Pak je ještě bude potřeba zařadit do šlechtitelských programů. Získané informace budou dostupné všem - veřejným i soukromým organizacím - v online databázi. Pěstitelé rostlin budou dokonce moci po zadání vyhledávacích kritérií, jako je tolerance k suchu nebo teplu, v databázi získat vhodné vzorky.


Hledání možností úrody, která bude dosahovat vyšších výnosů a zvládat klimatické změny, je jen jeden ze způsobů. Dalším je sázka na biotechnologie. Obhájci geneticky modifikovaných potravin doufají, že vývoj v této oblasti sníží počet bojovníků na druhé straně barikády.

Je možné výsledky získané trustem použít i pro genetické modifikace? To zatím není předmětem výzkumu. Zemědělství čelí mnoha výzvám a rozmanitost druhů nabízí způsob, jak se jim postavit. Kéž bychom měli křišťálovou kouli, abychom viděli, co bude zemědělství potřebovat za 100 nebo 500 let. Ale nutno podotknout, že zastánci i odpůrci genetických úprav, ji také nemají. To nejlepší, co lze udělat, je zkusit všechny možnosti, které jsou k dispozici.

Zdroj: Ekolist.cz

Image: Tina Phillips / FreeDigitalPhotos.net


Hodnocení článku

Článek nebyl ještě ohodnocen.


Čtěte také:

Bezplatná doprava ve Valašském Meziříčí 
Prací koule slibují ekologii, ale přinášejí opak 
Praktické rady o vodě 
Šrotovné - škody, nebo výhody pro životní prostředí 
Tipy pro ekologickou domácnost 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny