Články

 

09.12.2013 - Iva Veselá

Zkorumpovaná farmacie - kniha

 

Doposud nejrozsáhlejší dokumentace triků, jejichž pomocí farmaceutický průmysl dostává k pacientům i své neúčinné, či dokonce zdraví poškozující léky.

Je veřejným tajemstvím, že výrobci léků barví své produkty narůžovo, přesvědčují lékaře o jejich jedinečnosti a více než za výzkum utrácejí za předávání zkreslených informací o svých lécích. Šokujícím zjištěním knihy britského lékaře, bestsellerového autora a vědce Bena Goldacra, je obrovský rozsah těchto postupů na hranici legality a jejich propracovanost a podíl odborného tisku i orgánů, které mají průmysl regulovat, na podvodech.

 

Preview knihy (pdf)

 

Goldacre kritizuje farmaceuty i pseudovědu

Goldacre je vyhledáváným autorem a řečníkem. Už jeho první kniha Prolhaná věda vydaná 2010 byla bestsellerem přeloženým do osmnácti jazyků. Kritizoval v ní pseudovědu, jak to ostatně dělá na svých webových stránkách „Bad Science“; o problematice lékařských studií pravidelně píše i pro britský The Guardian.


Zatajené anebo pokroucené výsledky

Goldacre v knize tvrdí, že léky si nejčastěji testují sami výrobci v mizerně navržených zkouškách a na beznadějně malém množství nevhodně vybraných pacientů. Testy jsou analyzovány pomocí technik pokřivených tak, aby nadhodnocovaly jejich přínos. A když výsledky zkoušek firmám přesto nevyhovují, mají plné právo je před lékaři a pacienty utajit. Ostatně studie financované a realizované výrobci dosahují podle Goldacra významně příznivějších výsledků než ty nezávislé. Například výsledky farmaceutických studií, které sledovaly účinnost statinů, tedy léků snižujících krevní cholesterol, předepisovaných denně milionům uživatelů, byly 20x častěji příznivější ve srovnání s nezávislým testováním!

 

Goldacre detailně popisuje i případ chybějících dat firmy Roche k přípravku Tamiflu. Za balení tohoto protichřipkového léku utratily vlády mnoha zemí (na základě metaanalýzy placené farmaceuty) miliardy s cílem zabránit epidemii ptačí chřipky. Přitom nezávislé studie doložily, že Tamiflu jen zkracuje dobu nemoci o pár hodin. Ani po několika letech žádostí se vědcům nepodařilo získat o účinnosti Tamilu kompletní data, která by obrovské výdaje oprávnila.

 

Za situace, kdy jsou protokoly studií a prezentace jejich výsledků překroucené, nemají lékaři šanci znát skutečné působení terapií, které předepisují. A zatímco jsou udržování v nevědomosti, jejich pacienti mohou být vystaveni podřadným, neúčinným a zbytečným terapiím.

 

Návrhy řešení

Zkorumpovaná farmacie odhaluje nefunkčnost farmaceutického systému a předkládá jednoznačné důkazy nezbytnosti jeho regulace. Goldacre přesto nenavrhuje jeho zákaz – uznává totiž, že vyrábí i léky zachraňující život a snižující utrpení milionů lidí. Jak tedy situaci řešit? Autor napovídá souborem doporučení pro všechny zúčastněné strany od paciantů přes lékaře až po vydavatele časopisů. Nejdůležitějším požadavkem je povinnost publikování všech výsledků studií a veřejný přístup k těmto informacím.


Situace v Česku?

Zkorumpovaná farmacie je napsaná srozumitelně, vysvětlované principy lze pochopit bez znalosti anatomie či lékařského názvosloví. Čtenářům však může překážet rozsah textu a častější opakování faktů. Překlad je podařený a jediné, co lze českému vydání doporučit, je přídavek pár stránek přibližujících situaci v Česku. Tu nedávno popisoval třeba dokument České televize Byznys v bílých pláštích. Pojišťovny u nás zaplatí 60 miliard korun ročně za léky a podle tohoto dokumentu až pětinu z toho zbytečně, pod vlivem reklamního tlaku farmaceutických firem. Lékaři třeba od farmaceutických reprezentantů dostávali úplatek 300 až 500 Kč za jediné balení předepsaného léku; jiní jejich kolegové pak na účet farmaceutických společností trávili dovolenou u moře.

 

Chci se objedat do výživové poradny >>


2458M2I.jpg


Hodnocení článku

Hodnotil 1 čtenář průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

BIO IKEA 
Biohovězí jako prevence nemocí 
Kokosový cukr 
Letní konzultace jen za 250 Kč - 30.8. končí! 
Studio SARAH - potěšení pro tělo i duši! 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny