Články
18.04.2013 - Iva Veselá
Málo známá rizika populární bezbolestné liposukce
Bezbolestná, neinvazivní liposukce, kavitace neboli česky odbourávání tukových buněk je v poslední době velkým hitem. Ženy, které tato procedura láká, by se měly více zajímat o rizicích tohoto zákroku. Zaujal mne článek na Novinky.cz, který na tato rizika upozorňuje.
Princip bezbolestné liposukce
Jak uvádí server Novinky.cz, princip liposukce zdá se být vcelku prostý. Ošetřující přiloží na kůži sondu, ze které vychází ultrazvuk. Ten má určitou frekvenci a charakteristiku. Vytlačí z tukových buněk tuk podobně, jako když vymáčknete vodu z houby. Lékaři se domnívali, že tento tuk se odplaví lymfatickým systémem do jater, kde se bez problémů metabolizuje.
Tuk, který chrání ženy před infarktem
Vědci z Wellmanovy laboratoře Harvardovy univerzity v Bostonu však zjistili, že takhle skončí jen jeho malá část. Většina se ho uloží v dutině břišní nebo v játrech. Tento tzv. viscerální tuk zvyšuje riziko kardiovaskulárních potíží, včetně infarktu, ale třeba také vzniku cukrovky.
U zdravého člověka bez nadbytečných kil asi nepůjde o nic dramatického. Jiné to může být u žen, kterým hrozí vysoké nebezpečí problémů s krevním oběhem, třeba proto, že ho mají ve špatném stavu nebo u nich snáz vzniknou krevní sraženiny atd.
Slovo odborníka
„Není tuk jako tuk,“ říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., z pražské kliniky Asklepion. „Může nám škodit nebo naopak produkovat potřebné hormony. Záleží na tom, kde je uložený. To je případ tukových polštářů, které mají ženy například na bocích a na zadečku. Poslední výzkumy amerických vědců ukazují, že je pomáhají chránit před kardiovaskulárními problémy. Proto by zejména ženy s vyšším sklonem k potížím krevního oběhu měly zvážit, jestli jim sukně o jedno až dvě čísla menší stojí za větší kardiovaskulární riziko.“
Kdo na ni nesmí
„U kavitace je velmi podstatné to, aby ji dělal lékař nebo aby probíhala pod jeho dohledem,“ říká dermatoložka MUDr. Kateřina Klauzová, MBA, z dermatologické kliniky Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze.
„To není samozřejmost. Dnes s ní v ČR častěji pracují lidé bez medicínského vzdělání. Třeba v centrech zaměřených na kosmetiku nebo na wellness, případně na zdravý životní styl. S tím ale roste nebezpečí možných komplikací. Ani u metody tak relativně bezpečné, jako je kavitace, jich není úplně málo.“
Trápíte se s tvarem postavy a nevzhlednými tukovými polštářky? Kontaktujte výživového poradce!
Nesmí ji třeba podstupovat klienti
- s krevním oběhem vážně postiženým aterosklerózou nebo cévními poruchami, třeba typu křečových žil;
- s vysokým a špatně léčeným cholesterolem;
- s nemocným srdcem, po bypassu nebo po transplantaci;
- se sklonem k tvorbě krevních sraženin nebo ti, kteří užívají léky proti zvýšené srážlivosti krve;
- se záněty nebo infekcemi v místech, na která se přikládá sonda;
- pacienti s kovovými implantáty v těle;
- nebo s velmi vážnými nemocemi jater a ledvin.
Ve výčtu menších i větších rizik bychom mohli ještě pokračovat. Důležitá je jiná věc.
Nebezpeční laici
Lékař se klientky nejprve zeptá na prodělané choroby a zdravotní potíže. Dokáže navíc zhodnotit jejich závažnost a vůbec posoudit celkový stav pacienta. Například žena středního věku, která užívá léky a má díky nim cholesterol v normě, bude asi méně riziková než pacientka s vysokým a špatně léčeným cholesterolem. Zvlášť pokud ji trápí i lajdácky kompenzovaná cukrovka.
Jak velký může být rozdíl mezi přístupem lékaře a vyškoleného laika, o tom napovídá řada statistik. Dělá je profesor dermatologie Christian Raulin z německého Karlsruhe. Shromažďuje údaje o komplikacích způsobených především lasery a pomůckami využívajícími intenzívního světla. Tedy přístroji, které využívají jak lékaři, tak laici v kosmetických salónech, podobně jako to je u kavitace.
Pokud s nimi pracuje lékař, zůstanou pacientům po zákroku jizvy méně než v jednom procentu případů. U kosmetiček a tatérů je toto riziko desetkrát vyšší. A u některých přístrojů dokonce až dvacetkrát.
Upozornění nutričního terapeuta
Osobně souhlasím s tím, že kavitace může být dobrým startem či pomocníkem při redukci hmotnosti, tvarování postavy nebo "vylepšení" konkrétních tělesných partií. Tyto zákroky nejsou zrovna nejlevnější, takže pokud to pro vás nemají být vyhozené peníze a nechcete se vrátit do starých kolejí, je nutné upravit i svůj jídelníček společně s pohybovou aktivitou. Bez toho to opravdu nejde. Proto bych chtěla zdůraznit, že konzultace s nutričním terapeutem nebo odborníkem na výživu by měla být hned v počátcích těchto procedur, říká výživová poradkyně kliniky Asklepion Ing. Iva Veselá.
Efekt liposukce podpoří také lymfodrenáž (jedná se o masáž lymfatického systému, který odvádí tuk vytlačený z buněk). Proškolená specialistka ji dělá po kavitačním zákroku, většinou pomocí speciálního přístroje. Výsledek dosažený prostřednictvím kavitace zlepšuje také vydatné pití vhodných tekutin, kvůli lepšímu odplavení metabolitů. A rovněž cvičení nebo aktivní pohyb.
Hodnocení článku
Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4 bodů z pětiČtěte také:
Amalaki - 100 g lepší než 15 kg jablek!Maqui berry - ovoce s nejsilnější antioxidační schopností
Mozek jako největší podvodník na světě
Mrtvé moře - co možná o něm nevíte
Veletrh Biostyl / Zdraví 2013 se blíží!