Články

 

29.06.2015 - Iva Veselá

Modifikované škroby - jsou rizikem pro naše zdraví?

2657MWQ.jpg

 

Od klientky mi přišel email s dotazem ohledně konzumace jogurtů a jejich potencionálních rizicích na naše zdraví. Údajná milovnice jogurtů dostala po jejich vysoké konzumaci trombózu. Je třeba se jogurtů obávat? Pod dotazem najdete odpověď.

 

Dotaz:

Dobrý den, paní Veselá,

jaký máte názor na tento článek? Já si myslím, že se najde pár jogurtů prospěšných našemu zdraví (např.Selský a Jihočeský), že? Ale většina jogurtů asi budou břečky. D.Kšírová

 

Příběh jedné bývalé milovnice jogurtů
(Radka Chalupová, 2012)

"Díky jogurtům, které jsem konzumovala ve větší míře mám opakované trombozy.

Zjistili to teď nedávno. Byla jsem na kontrole v Dačicích, tu sraženinu mi posílali až do Prahy do nukleární laboratoře a tam zjistili bakterii Corinebacterium, která se používá k zrání v jogurtech. V žíle nemá co dělat, zkrátka tyto nekvalitní jogurty, jako jsou Danone, Florián apod. - víceméně umělé, organizmus nevstřebá a tím způsobí ucpávání cév. Bohužel to zjistili u 27 lidí z 90, což je 30% a já jsem, bohužel, mezi nimi. Ostatní procenta tvoří např. nehýbání se - tzv. cestovatelská tromboza, různé záněty atd.

 

Poslední roky přibyl značný počet tromboz v celé republice. Zatím se tím nikdo nezabýval než Dr. Čepl v Dačicích, ke kterému jezdím. Má tam cévní centrum pro Jižní Čechy a Vysočinu, moderní ultrazvuky, které nemají ani v Pelhřimově. Jezdí tam i z Jihlavy.

 

O těch jogurtech už bylo psáno i v některém časopise nějakým docentem z Prahy a ten tam psal také o možném ucpávání cév z mléčných výrobků. Já teď 14 dní nejím jogurty, tavené sýry, mléko, které mám teď zakázané. Můžu ze sýrů jen tvrdé, z jogurtů ty drahé ve skleničce - naše České. Cítím se lépe a snad už budu mít konečně pokoj. Všechna vyšetření mám dobrá, krev také, aspoň vím, že jsem zdravá a nemusím brát žádný Warfarin. Povrchové cévy mám sice špatné, ale hluboké dobré. I tak se mohla sraženina utrhnout a způsobit embolii, proto to vysátí sraženiny. Jsem ráda, že se zjistilo, od čeho to je, a od té doby ani na jogurty chuť nemám."

 

„ZDRAVÉ“ JOGURTY

Evropské středisko pro potravinovou bezpečnost provedlo rozsáhlou výzkumnou studii na téměř 1.000 vzorcích jogurtů vyráběných různými mlékárenskými společnostmi, aby zjistilo, jestli jsou tolik oblíbené jogurty zdravé, jak tvrdí reklama. Výsledky výzkumu se ukázaly být zklamáním: jogurty nemají na lidské tělo zázračný terapeutický efekt, ani nezlepšují imunitní systém!!!

 

Podle výzkumu nemají jogurty žádný pozitivní vliv na chemické procesy v lidském zažívacím systému. Vlastně jsou jogurtové nápoje zcela neprospěšné – tělo nerevitalizují, jak tvrdí reklamní slogany jejich výrobců - uvedl Medpulse.

 

Mnoho společností vyrábějících jogurty stále působí na potenciální zákazníky starými slogany, tvrdícími, že jejich produkty mají vysoce pozitivní vliv na zažívací systém a tělo jako celek.

 

Zkrátka jogurt není nic jiného, než atrapa. Navíc některé jogurty, stejně jako další typy mlékárenských produktů, mohou být pro lidské zdraví nebezpečné. Mnoho jogurtů dostupných dnes ve všech obchodech na světě nemá s produktem vymyšleným před několika tisíci let na území moderního Bulharska nic společného.

 

Stále věříte mýtům o probiotických bakteriích, které zlepšují imunitní systém a zažívací trakt? Pokud ano, jste oblbováni.

 

V Moskvě došlo k mnoha případům, kdy lidé vedoucí zdravý způsob života byli nakonec hospitalizováni. Mnozí z těchto pacientů byli diagnostikováni s pankreatolýzou. Po dotazu na jejich jídelníček řekli, že konzumovali jogurtové nápoje Danone, jako Actimel a další. Pankreatolýza je velmi nebezpečná nemoc, která ničí slinivku.

Na tomto faktu není nic překvapivého. Actimel, jako mnoho dalších produktů Danone, obsahuje E1442 – geneticky modifikovaný kukuřičný škrob, zahušťovadlo. Geneticky modifikované typy škrobů mají velké molekuly. Chemici, kteří takové látky vyrábí, říkají, že je nemožné předpovědět, jak se budou tato molekulární monstra chovat v lidském těle.

 

Nebezpečné škroby jsou obsaženy nejen v kultivovaných mléčných výrobcích, ale také v kečupech a majonézách. Vědci stále neví, jestli se tyto škroby během trávícího procesu rozkládají, a jak. Faktem je, že moderní medicína nyní musí pouze umožnit předpokládat, že takové škroby útočí na slinivku lidské bytosti.

 

Lidské tělo očividně neví, jaký druh enzymů má vyrábět, aby rozštěpilo tak monstrózně velké molekuly.

 

Co se týká zázračných probiotických bakterií v moderních jogurtech, bylo zjištěno, že takové bakterie mohou v lidském žaludku vydržet pouze několik minut. Proto nemohou mít na zažívací trakt léčebný vliv. Člověk by měl mít také na paměti fakt, že kultivované mléčné produkty, které byly uskladněny měsíce nebo déle, nemohou přinést vůbec nic dobrého.

 

Když takové jogurty kupujete, jen vyhazujete své peníze a ničíte si své zdraví.

 

 

2169YzI.jpg Odpověď výživového poradce

2565NTB.jpg

Odpověď na tuto problematiku je velmi jednoduchá.

Mléčné výrobky mohou ovlivnit metabolismus, především v případě nadměrné konzumace, stejně jak to bylo v případě této milovnice jogrutů. Záleží také na jejím životním režimu, co trombóze předcházelo apod., o tom už ve článku nepsala. Nikdy jsem neslyšela o tom, že by jogurt nebo obecně mléčné výrobky způsobily trombózu. V článku je spoustu nepřesností, spoustu nepodložených tvrzení a rozhodně není třeba obav. Navíc poznámka o modifikovaném škrobu je HOAX, tedy klamavé nepravdivé tvrzení šířící se internetem: http://www.hoax.cz/hoax/nebezpecny-moderni-jogurt/ 

Co mohu tedy doporučit - jíst pouze bílé jogurty, kde je ve složení pouze mléko a mléčné kultury (fermentační bakterie).
Ing. Iva Veselá, výživová poradna Food Life

 

ČTĚTE TAKÉ: Modifikované škroby

Je konzumace výrobků s modifikovanými škroby nebezpečná?

Konzumace výrobků s modifikovanými škroby NENÍ pro naše zdraví nebezpečná. Háček je jen v tom, že vás výrobce "natáhne" s cenou. Jogurt lze totiž vyrobit bez jakéhokoliv přídavku podobných látek. Tudíž pokud do jogurtu přidá geneticky modifikované škroby, tak je to za cílem ušetřit na výrobku, kdy zákazník zaplatí více peněz.
A co je možná více úsměvné - některé produkty s přidáním těchto škrobů jsou ještě dražší, než čisté přírodní jogurty. V tomto případě zákazník přeplácí samotný jogurt několikanásobně.

 

Chci se objedat do výživové poradny Food Life >>

2523Y2R.jpg

Ponořte se do toho s námi!


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Jak na domácí zmrzlinu? 
Jak poznám, že jím správně? 
Jak se zbavit zdravotních potíží 
Jak si připravit miso polévku 
Výmysly a skutečnosti - jsou ústřice afrodiziaka? 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny