Články

 

05.02.2010 - Iva Veselá

Hořčík pomáhá snižovat krevní tlak

1560ZDd.jpg

 

Jedním z přirozených bojovníků proti hypertenzi by měly být ionty hořčíku. Podle posledních výzkumů, jejichž závěry jsou publikovány v časopisu Nature, aktivuje hořčík membránové iontové kanály, které jsou odpovědné za relaxaci hladkého svalstva cév.

 

„Výzkum této problematiky nám pomůže ozřejmit význam podávání preparátů obsahujících hořčík při prevenci a terapii hypertenze a jejích následků,“ říká Jianmin Cui, vedoucí výzkumného týmu oddělení biomedicínského inženýrství při Case Western Reserve University (CWRU). „Zjistili jsme, že aplikace hořčíku na kalciem aktivované sodíkové kanály má za následek jejich otevření. Z literatury víme, že otevření těchto kanálů je provázeno snížením krevního tlaku.“

 

Vědci z CWRU založili výzkum na klonovaných iontových kanálech, na nichž provedli různé mutace a zkoumali funkční změny z nich vyplývající. Studie proběhla za spolupráce oddělení biomedicíny a Cleveland Clinic Foundation a podle vědců byla klíčová pro vyhodnocení a konečné výsledky studie.

 

 

„Hypertenze,“ vysvětluje Cui, „vzniká v důsledku kontrakce krevních cév, která přímo ovlivňuje zvýšení krevního tlaku. Průsvit krevních cév je regulován buňkami hladkého svalstva přítomného ve stěnách cév. Pokud hořčík obsadí vazebná místa na sodíkových kanálech, otevřou se a dojde k dilataci cév a snížení krevního tlaku.“

 

Podle Národní studie zdraví a výživy (The National Health and Nutrition Examination Survey) z let 1988 až 1994 uskutečněné v rámci Národního edukačního programu pro hypertenzi má celkem 42,3 milionu lidí v USA vysoký krevní tlak. Lékaři dodávají, že hypertenzí trpí dalších 7,7 milionu, což je v konečném součtu 50 milionů.

 

Zdroj:

http://www.nature.com


Hodnocení článku

Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4.75 bodů z pěti


Čtěte také:

Anémie a její příznaky 
Astma - časté alergeny a jak se vyhnout záchvatu 
Hemeroidy - nepříjemné sezení 
Léčba alergií a poruchy imunitního systému 
Zánět močových cest 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!
+1 týden jídelníčku

 

2565NTB.jpg
  Ing. Iva Veselá
  nutriční poradce

 


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme

ZDRAVÁ KUCHYNĚ

2611MDI.jpg

  Ing. Iva Veselá
  nutriční poradce


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny