Jóga ONLINE

 

Kovářský měch

 

 

    

 

Bhastrika

Při této pránajámě je vzduch násilně vtahován do plic a z plic. Dochází k rozdmýchávání „plamene žaludečního ohně" a spalování ápany (nahromaděného odpadu) v tlustém střevě.

 

Postup:

1. Než začnete, profoukněte nos nebo proveďte Promývání nosu slanou vodou. Pak zaujměte jakoukoli pohodlnou pozici v sedu se vzpřímenými zády. Sedací kosti tlačte mírné dolů, následkem čehož se páteř vznáší vzhůru.


2. Zprudka se nadechněte nosem, zpevněte břicho a rychle vydechněte. To je jeden úplný cyklus kovářské ho měchu.


3. Dech je při průchodu nosními dírkami slyšitelný a připomíná zvuk, jaký se ozývá, pumpujete-li i kolo ruční hustilkou. Proveďte 10-20 cyklů nádechu a výdechu, s každým nádechem a výdechem rychle a rytmicky rozpínejte a zpevňujte břišní svaly.


4. Jakmile skončíte, proveďte příjemně plný nádech. Praktikujte Uzávěr bradou a Dolní uzávěr, které zadrží pránu v těle, a na 30 sekund zadržte dech. Pak bandhy uvolněte a vydechněte. Proveďte několik normálních dechů. Opakujte další dva cykly čítající 10-20 dechů. Až skončíte, lehněte si a odpočívejte v Relaxační poloha v lehu na zádech.


5. Mírnější formou kovářského měchu je zářící lebka (kapháia bhátí). Patří mezi krije, očistné techniky hathajógy. Výdech je rychlý stejně jako u kovářského měchu. Jakmile jsou plíce násilné vyprázdněny, vytvoří se prázdný prostor, následkem čehož začne do plic samovolně proudit čerstvý vzduch. Nádech je v případě zářící lebky pomalý a nenucený. Praktikujte 10-30 dechů na jeden cyklus a mezi cykly odpočívejte stejně jako u kovářského měchu. Časem se propracujte k padesáti prudkým výdechům.

 

Upozornění:
Jste-li začátečníci a praktikujete kovářský měch, buďte velmi opatrní. Začněte jen s několika cykly a po týdny a měsíce postupně přidávejte. Cítíte-li závrať, vraťte se k běžnému dýchání, dokud se dech nevrátí do normálu. Spustí-li se vám z nosu krev, přestaňte cvičit. V žádném případě nepraktikujte tuto pránajámu v období těhotenství nebo menstruace. Nepokoušejte se o ni, máte-li potíže s nitroušním nebo nitroočním tlakem.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny