Jóga ONLINE

 

Promývání nosu slanou vodou

 

 

 

Džala néti

Hathajóga pradípika praví, že néti „čistí lebku, ostří pohled a zbavuje nemocí, které sídlí nad rameny". Mimoto odstraňuje prach a zabraňuje městnání hlenu v nosních dutinách. Žijete-li v prašném a znečištěném životním prostředí, vyplatí se provádět toto cvičení každý den.

 

Při promývání nosu nalijeme vodu do jedné nosní dírky a druhou ji necháme dírkou vytéci. Nepotřebujeme k tomu nic než néti nádobku, kterou lze koupit v obchodech pro vyznavače jógy a v některých prodejnách se zdravou výživou. Néti nádobky jsou opatřeny speciální hubicí, která snadno vklouzne do nosní dírky tak, že do ní můžete nalít vodu a nerozlévat ji kolem. Pokud nemáte zmíněnou nádobku k dispozici, použijte plastový kelímek s hubičkou, např. takový, v jakých se prodávají hořčice nebo dresinky.

 

Postup:

1. Néti nádobku naplňte teplou slanou vodou. Nakloňte se nad umývadlem a skloňte hlavu k jedné straně. Uvolněte se, dýchejte ústy a opatrně nalévejte slanou vodu do vrchní nosní dírky. Úkon je snazší, než se zprvu zdá. Jde o zcela pasivní činnost a vše potřebné zařídí zemská přitažlivost. Voda proteče kolem nosní přepážky a druhou nosní dírkou vyteče ven. Dýchejte ústy, ne nosem. Až bude nádobka prázdná, profoukněte nos. Pak nádobku znovu naplňte, nakloňte hlavu na druhou stranu a stejný postup zopakujte také u druhé nosní dírky.


2. Až skončíte s promýváním, je nutné nosní dutiny řádně vysušit. Předkloňte se, prsty pravé ruky uzavřete levou nosní dírku a profoukněte nos několika mocnými výdechy, stejně jako v případě zářící lebky. Stejný postup opakujte u druhé nosní dírky a pak profoukněte obě dírky najednou.

 

Pokyny - Dbejte, aby voda byla přiměřeně slaná -osmotický tlak vody je stejný jako v případě tělesných tekutin. Použijte tedy 1-2 čajové lžičky soli na 1 litr vody. Příliš málo nebo naopak příliš mnoho soli vyvolává nepříjemné pocity a může způsobit slzeni očí nebo krvácení z nosu. Voda by měla mít tělesnou teplotu, ale může být i mírně chladnější.

Účinky: Pročišťuje.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny