Jóga ONLINE
24.03.2009 - Iva Veselá
Zásady při cvičení + co k tomu potřebujeme
K prvním vašim otázkám zřejmě bude patřit dotaz, co všechno potřebujete ke cvičení. Od toho tu je tento článek: "Co potřebuji ke cvičení?". Dočtete se v něm prakticky všechno. V hlavním menu naleznete i zásady při cvičení, které ještě také uvedu v tomto článku. Pro začátek je dobré si tyto věci pročíst, abyste nebyli vším zmateni.
Co budete ke cvičení potřebovat?
Alespoň 10 až 15 minut času nejlépe každý den. Dále vyvětranou, nejlépe klidnou, přiměřeně teplou místnost. Volné oblečení a podložku (přeloženou deku nebo přímo podložku na jógu). Trpělivost. Nenásilí a neubližování (i ve vztahu k sobě) patří k základním principům jógy. Cvičíme nalačno, ne dříve než dvě hodiny po lehkém nebo tři hodiny po vydatnějším jídle. Před praktikováním je vhodné odložit brýle a hodinky. Věk nerozhoduje, jógu mohou praktikovat i lidé zdravotně oslabení, jestliže si vyberou vhodné cviky. V případě pochybností by se zájemce měl poradit se svým lékařem. Možná budete cvičit i za podmínek, které jsou méně ideální. I tak můžete mít ze cvičení prospěch.
Obecné zásady
Tento odstaveček slouží pro zopakování, ostatní doporučení a upozornění najdete v tomto článku.
1. Svaly, které nepotřebujeme k provedení toho kterého cviku necháváme uvolněné. Tomu se říká diferencovaná (částečná) relaxace.
2. Během cvičení si uvědomujeme tělo a cvičení neustále přizpůsobujeme svým možnostem. Cílem není dosáhnout nějakého výkonu, ale důkladně a přitom šetrně procvičit tělo.
3. Jóga je jednoznačně nesoutěživá. Měřítkem úspěchu je to, jestli vám cvičení prospívá. Pokud ano, cvičíte dobře.
4. Jógu je dobré cvičit pravidelně, nejlépe denně v určitou hodinu. Osobně se mi osvědčilo a každému doporučuji cvičit ráno, před odchodem do zaměstnání a před snídaní. Tato doba je "jistá", většinou v ní nepřicházejí návštěvy ani nenastávají jiné naléhavé povinnosti jako v jiných obdobích dne. Tiché cvičení nebude rušit nikoho ve společné domácnosti. Navíc je člověk nalačno, což je pro cvičení také dobré. Toto pravidelné ranní cvičení (třeba jen patnáctiminutové) je možné doplnit podle okolností cviky i v jinou denní dobu. Např. když se člověk vrátí unavený z práce domů, může relaxovat. Nejdříve uvedeme mardžariásanu (kočku) a vjaghrásanu (tygří protažení). Tato cviky prospívají páteři a učí nás správně dýchat.
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 4.4 bodů z pětiČtěte také:
Alko-jógaCo si takhle zacvičit jógu?
Hatha jóga
Praktické rady pro odbourání stresu
Šankhaprakšálana - jogínské pročišťovací cvičení