Jóga ONLINE

20.07.2009 - Iva Veselá

Hatha jóga

 

Jóga není pouhá speciální gymnastika.Je to vysoce rozvinutá metoda udržující v kondici tělo, mysl i duši. Energická jóga je obměnou hathajogy, tedy jógové cesty, která se velice silně zaobírá tělem.

 

Prastará a značně aktuální

Hatha jóga vznikla před více než 2000 lety.Cviky a pozice se v průběhu staletí neustále zdokonalovaly,takže jsou v souladu i s nejnovějšími lékařskými poznatky z oblasti sportu.Staří jogíni kráčely duchovní cestou, ale poznali, že tělo přitom hraje rozhodující roli. Jen ten bude schopen úspěšně meditovat,kdo se zbaví nadbytečného balastu (zplodin a nadváhy) , získá kontrolu nad tělem i myslí a současně se dokáže uvolnit.

 

Tělo jako diamant

Staří jogíni byli především praktici a chtěli spatřit úspěch toho, co dělali. Za cíl si vytkli, že se stanou zdravějšími, získají více síly i vytrvalosti, prožijí oživení a radost a rozproudí svou životní energii. Objevili vysoce účinné cviky na povzbuzení krevního oběhu, dýchání a zažívání. Aby ve svalech a orgánech rozpustili jednotlivé blokace, spolupracovali těsně s ájurvédou, tradičním indickým léčebným uměním.Vynalezli také metody, jak zpomalit stárnutí a prodloužit si život. Jejich motto znělo: Naše tělo ať je jako diamant-silné, zářící a krásné!

 

Hatha joga je jogou energie

Jogíni věřili, že tělo, mysl a duši naplňuje životní energie (prána). Kosti, svaly a orgány jsou zhuštěnou formou této energie,dech, myšlenky a pocity naopak velmi jemným projevem. Pokud nejsme napjatí nebo vyčerpaní, vibrujeme životní energií. Lidé nacházející se v našem okolí to mohou zřetelně cítit v podobě naší nálady a našeho rozpoložení. I naše vyzařování je tím utvářeno, jednou jsme nabití energií, dynamičtí, radostní a aktivní, jindy naopak vyčerpaní, napjatí, prostě se necítíme dobře.

 

Hathajogové cviky v nás vytvářejí teplo a povzbuzují dýchání i trávení. Tím nám pomáhají uvědomovat si svou životní energii a nechat ji opět proudit, až se ve vlastní kůži dokážeme cítit opravdu dobře.

 

Joga vznikla před nejméně 2 nebo 3 tisíciletími v Indii- původně jako způsob meditace, jejímž úkolem bylo projasnit a ztišit neklidnou mysl.

 

Tělo a mysl jako zrcadlo

Staří jogíni, stejně jako lékaři a psychologové moderní doby, dospěli k poznatku, že většina poruch našeho dobrého fyzického stavu a mnohé nemoci mají psychosomatický původ. Pokud zakoušíme strach, celé tělo se stáhne v napětí, jestliže se soužíme pochybnostmi, opouštějí nás síly a cítíme se jako ochromeni. Mnohé z toho, co se nám přihodí jen ztěží dokážeme strávit a pak nám to dlouho leží v žaludku. Mistři jogy se tímto problémem intenzivně zabývali a přišli na to , že v mysli nalezneme nejen základ všeho, co narušuje náš dobrý pocit v těle ale že v hlavě má svůj počátek i opravdová spokojenost, vnitřní síla a radost. Naše tělo je zrcadlem stavu naší mysli a naší duše. Jogíni si současně všimli, že určitá tělesná a dechová cvičení působí příznivě na tělesný stav i na náladu.Jistě jste už zažili, jak blahodárně působí pohyb při špatné náladě. Věda nás v této zkušenosti utvrzuje, neboť se už prokázalo, že při plynulém, energickém nebo vytrvalostním pohybu tělo začíná vytvářet takzvané hormony štěstí.

 


Hodnocení článku

Hodnotili 2 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Co je to reinkarnace - převtělování? 
Jóga a tantra 
Jóga sútry 
Praktické rady pro odbourání stresu 
Rady do praxe cvičení jógy 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny