Jóga ONLINE


Zásady a upozornění při provádění ásan

 

 


Co je ásana?
ÁSANA je sanskrtský výraz pro tělesnou pozici. Obecně ásana znamená zaujmout na delší čas určitou tělesnou polohu a cítit se v ní příjemně a uvolněně.

 

Zařazení uvolňovacích fází
Na začátek a konec každé cvičební jednotky i mezi jednotlivé cviky se zařazují fáze uvolnění. Cvičíme-li schopnost relaxace, rozvíjíme tím zároveň schopnost vnímat vlastní tělo. Předpokladem pro správné provedení všech jógových cviků je tělesné a duševní uvolnění. Teprve tak se mohou v plné míře projevit účinky jednotlivých ásan.

 

 

Dýchání
Při provádění ásan hraje významnou roli i dýchání. Sladíme-li dech s pohybem, je průběh pohybu harmonický, dýchání se prohlubuje a dochází k povzbuzení krevního oběhu i látkové výměny.
Pomocí dechu můžeme znásobit i svalové uvolnění - soustředíme se na ztuhlé části těla a s každým výdechem je vědomě uvolňujeme.

 

Důležité zásady při provádění ásan

1. Ásany se provádějí vždy v souladu s dechem: Pohyby rozpínající hrudník a dutinu břišní jsou vždy spojeny s nádechem. Pohyby stahující hrudník a dutinu břišní jsou vždy spojeny s výdechem.
2. Nejprve se ásana provede jednou či dvakrát bez delší výdrže a pohyb těla se sladí s dechem. Při tom se zcela přesně stanoví, k jaké fázi pohybu patří nádech a k jaké výdech. Takový způsob cvičení zklidňuje nervovou soustavu, povzbuzuje činnost žláz, zvětšuje dechovou kapacitu a rozpouští tělesný i duševní stres. Mysl se uvolní, zklidní a projasní.
3. Teprve pak setrváme v ásaně delší čas a dýcháme v ní normálně. Soustředíme se na tu část těla, na níž ásana působí, a směrujeme tam i vědomí dechu.
4. Pak provedeme protipozici nebo vyrovnávací cvik. Je-li například trup stlačen nebo v předklonu, v následující ásaně se protáhne nebo napřímí.

 

 

UPOZORNĚNÍ:
Jóga vám pomůže žít zdravý život a odstranit stres. Jóga má ásany (pozice těla), pránajámy (dýchací techniky) a krije (očistné techniky) a speciální dietologické doporučení pro léčbu téměř všech zdravotních potíží, alergií, bolestí a bolestí zad. Většina těchto postupů je jednoduchá a má účinky na řadu nemocí. Dávejte ovšem pozor na následující:

 

 

 

 

 

 

 


www.madrasi.info

•  Pokud vás zastihne bolest, vyčerpání, závratě, dušnost nebo jiné nepříjemné pocity, zpomalte nebo úplně přerušte cvičení a odpočiňte si.
• Chvíli relaxujte a transformujte se do zdravější, šťastnější osoby. Cvičte s vlastním tempem, přičemž začněte s jednoduššími ásany a pránajámy.
• Nikdy necvičte jógu 2-3 hodiny po vydatném jídle. Váš žaludek a střeva by měla být trochu vyprázdněná. Je v pořádku, když se před cvičením napijete vody, ale nepijte během cvičení.
• Cvičte vždy ve volném a pohodlném oblečení, nejlépe bavlněném, abyste umožnili tělu neomezený pohyb. Cvičte bez bot a pro cvičení použijte ručník nebo podložku.
• Odpočiňte si nejméně 10-15 minut po každém cvičení. Je vždy rozhodně lepší, když vyzkoušíte cvičení u odborníka, který bude opravovat vaše chyby. Jestliže máte závažné zdravotní problémy, poraďte se s lékařem, zda-li je pro vás jóga vhodná.

 

 

Jaký je rozdíl mezi ásanami a gymnastikou?
Na rozdíl od gymnastických cvičení se ásany provádějí pomalu, abychom je mohli vědomě procítit. Není důležité množství cviků, ale samotná kvalita provedení. Před cvičením, mezi ním a po něm má být zařazena fáze vědomého tělesného i duševního uvolnění.

Smyslem a cílem ásan není uvést do pohybu nahromaděnou energii nebo napětí, nýbrž sladit tělo a mysl vědomým procítěním tělesných i duševních dějů, soustředěným pohybem a uvolněním. Ásany tělo neunaví ani nevyčerpají; naopak, naplní ho energií a svěžestí.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny