Jóga ONLINE

 

Fixace pohledem

 

 

 

Trátaka

Podle Hathajógy pradípiky fixace pohledem „léčí neduhy" očí a odstraňuje únavu. Mimoto napomáhá soustředění mysli, zlepšuje koncentraci a přináší uklidnění. Díky zmíněným účinkům je velmi dobrou přípravou k meditaci. Pokud to jde, provádějte toto cvičení v zatemněné místnosti.

 

Pokyny - V Indii se při fixaci pohledem využívá plamene malé olejové lampy, která je stabilnější než svíčka. Fixaci pohledem neprovádějte ve skupinách. Za ohnisko soustředění můžete zvolit i jiný objekt, např. duchovní symbol, kresbu nebo jiný předmět, který pro vás má zvláštní význam (nepoužívejte však zrcadlo). Jakmile si vyberete předmět, jehož přítomnost je vám milá, už jej neměňte. Zůstaňte mu věrni a používejte jej k rozvíjení cvičení.
Účinky - pročišťuje zrak

 

Postup:

1. Zapalte svíčku nebo olejovou lampu a postavte ji na nízký stolek tak, aby byla ve stejné úrovni s očima. Posaďte se na podlahu do pohodlné meditační pozice. Svíčka bude zhruba ve vzdálenosti jednoho metru před vámi. Narovnejte záda, uvolněte ramena.

 

2. Předem rozhodněte, jak dlouho budete hledět do plamene. Zpočátku přichází v úvahu 30,40, 50 nebo 60 vteřin. Během cvičeni sice nemůžete pohlédnout na hodiny, ale i tak se snažte určenou dobu vydržet. Jedině tak bude cvičení rozvíjet vaši duševní vyrovnanost a vnitřní pružnost. Zpočátku bude jistě obtížné hledět do plamene bez jediného mrknutí déle než jen několik okamžiků, ale časem se situace o poznání zlepší. Po týdnech cvičení postupně prodlužujte dobu fixace od jedné do tří minut.


3. Dívejte se do plamene klidně,  nemrkejte ani nepohybujte očima. Soustřeďte pozornost výhradně na plamen. Je možné, že vám začnou slzet oči nebo se obraz začne deformovat. To je zcela normální. Zůstaňte klidní a potlačte potřebu mrknout. Jakmile doba cvičení uplyne, jemně zavřete oči.

 

4. Zatímco budete mít oči zavřené, může se vytvořit přetrvávající vjem, paobraz plamene. Pozorujte jej vnitřním okem jako bod, na který se soustřeďujete v meditaci. Když zmizí, opakujte další cyklus fixace pohledem.


5.  Na závěr třetího cyklu silně promněte dlaně o sebe, až se vytvoří teplo. Pak zakryjte oči miskami z dlaní a nechte je relaxovat v uklidňující temnotě.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny