Jóga ONLINE

 

Dýchání proti proudu vzduchu

 

 

 

Vilóma pránajáma

Toto cvičení rozvíjí vědomé dýchání a schopnost plně využívat plíce. Vzhledem k tomu, že plníte plíce ve třech etapách, představujte si, že naplňujete sklenicí vodou. Nejprve se zaplní spodní část, tedy dno, pak střední část, až nakonec naplníte sklenici po okraj.

 

  • Nadechujte se po etapách

1. Zaujmete pohodlnou pozicí v sedu nebo v lehu. V duchu rozdělte plíce na tři časti. Nadechněte se zhruba do jedné třetiny kapacity plic, v duchu nasměrujte vzduch tak, aby zaplnil jejich spodní část. Zatímco budete plnit vzduchem hrudník od nejnižších žeber po první třetinu hrudní kosti, břicho se bude zvedat Po skončení úkonu si na 2-3 sekundy odpočiňte.


2. Pak se nadechněte do druhé třetiny plic, přičemž v duchu nasměrujte vzduch do střední části hrudníku včetně boční a zadní části trupu. Hrudní kost se začíná zvedat. Na několik sekund si odpočiňte - během každé pauzy vzduch prostupuje plícemi.


3. Nyní se nadechněte a vyplňte vrchní třetinu plic. Hrudní kost se zvedá stále víc, až naplníte celou kapacitu plic. Hroty plic spočívají nad hrudní kostí, proto zaplňte i prostor pod klíční kostí. Jde o to, abyste se cítili nadechnutí „až po okraj", ale způsobem, který v organizmu nevyvolává stres. Odstraňte veškeré napětí z oblasti hrdla. Dbejte, abyste neměli pocit plné a těsné hlavy. Toto cvičení přináší užitek, cítíte-li se klidni a odpočatí. Jakmile se nadechnete do plné kapacity plic, na několik sekund si odpočiňte.


4. Nyní jediným dlouhým a klidným výdechem vzduch uvolněte. Pro vzpamatování proveďte několik normálních nádechů a výdechů, pak opakujte.

 

  • Vydechujte po etapách

1. Vraťte se k přirozenému dýchání. Zkontrolujte tělo i mysl a veškeré napětí nechte odplynout.


2. Nadechněte se jediným dlouhým, stabilním nádechem. Jakmile jsou plíce plné, na několik sekund si odpočiňte.


3. Nyní vydechněte vzduch z dolní třetiny plic, aniž byste zároveň zpevňovat břišní svaly. Zatímco břicho klesá, zpevněte hrudní kost a ponechte ji zvednutou. Na několik sekund si odpočiňte.


4. Uvědomte si existenci střední části I plic a v průběhu druhého stadia částečně vydechněte, přičemž hrudní kost je stále zvednutá. Výdech musí být zcela klidný. Odpočiňte si, ale nenadechujte se.


5. Nyní proveďte úplný výdech. V okamžiku, kdy jsou plíce téměř prázdné, uvolněte hrudní kost. Opatrně nechte zbylý vzduch vyjít z plic, nespěchejte. Jakmile jsou plíce prázdné, 2-3 sekundy v naprostém klidu odpočiňte.


6. V okamžiku, kdy se plíce začnou dožadovat vzduchu, nadechněte se jedním dlouhým, klidným nádechem. Před opakováním cyklu uvolněte plíce několika normálními dechy. Odpočívejte v Relaxační poloze v lehu na zádech.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny