Jóga ONLINE

24.07.2009 - Iva Veselá

Jóga a tantra


Tantra znamená technika, tantra je krásný způsob života, tantrický život je vědomý život, tantra znamená žít život s láskou k sobě a partnerovi. Žena a muž v tantře jsou spojenci, přátelé, milenci, vytvářejí osobní vztahy, vytvářejí hluboké city, mají se rádi. Mužské a ženské tělo v tantře vyjadřuje prožitky, pocity a emoce. Tantra je spojením muže a ženy nebo vnitřního muže a vnitřní ženy. V tantře mužské a ženské tělo se spojuje a spojením se dotýká lidské duše a lidského nitra. Tantra je růst vědomí člověka. Tantra je cesta k životu, technologie a alchymie života. Tantra je milování těla, duše a celé bytosti. Tantra je milostné spojení nejenom na tělesné úrovni, ale i na úrovni duševní, emocionální, prožitkové a duchovní. Naše cesta Tantry není vázaná na žádná náboženství, směr a ani ortodoxní nauku. Naše cesta Tantry vychází z dlouhodobých zkušeností, čerpáme z celoživotních zkušeností a ze setkání s našimi mistry v Indii, Japonsku a Evropě. Naše cesta Tantry je láskyplný přístup k člověku a k jeho svobodnému a svébytnému tantrickému rozvoji. Věnujeme se plně Tantře, zasvětili jsme Tantře svůj život, tantrickému vnímání světa, chceme obohacovat a zkrášlovat náš život a život každého, kdo se k nám připojí.


Tantrická cesta

Původně v józe nemělo tělo téměř žádný význam. Člověk se ho spíše snažil ignorovat, aby ho to neodvedlo od vnitřního rozjímání. Mnohé pozice a cviky hathajógy vznikly teprve pod vlivem významného indického duchovního proudu zvaného tantra.Hathajóga, tedy ten typ jógy, který se zpravidla cvičí na Západě, je cestou tantrických cvičení. Podívejme se teď, co to znamená.

 

Tělo jako sídlo pravdy a blaženosti

V tantrismu stojí tělo v centru zájmu. Jen díky tomu, že máme tělo a smysly, můžeme něco zakoušet. Prožít pulzování životní energie, zakusit život těla jako jeden z pramenů intenzivní radosti

-to je to, co nám chce umožnit tato cesta, neboť v radosti jsme svému já nejblíže. Proto se v tantrismu tělu přisuzuje nejvyšší hodnota. Je na něj nahlíženo jako na sídlo pravdy, vlastní zkušenosti a blaženosti a podle toho se sním nakládá. Není to pouze mysl, jež má být osvobozena od škodlivých vzorců myšlení. I tělo se musí očistit od nezdravých pohybových a postojových návyků. Pomocí tréninku, který rozvíjí pružnost, sílu a vnitřní klid, má být zviditelněno, jakým zázračným dílem tělo je.

 

Formování těla podle jógy

Tělo má být harmonické- ani příliš tlusté, ani příliš hubené, plné síly, ne přehnaně svalnaté. Jogíni ve starých textech přesně popisují žádné známky stárnutí, jiskrný pohled v oku, štíhlý pas a pružné končetiny. Proto vymysleli očistná cvičení na žaludek a střeva, které zbaví náš organismus zplodin, když se cítíme těžce, unaveně a vlečeme s sebou příliš nadbytečné váhy. Rozvinuli mnohé cviky na podporu zažívání a látkové přeměny, abychom vnitřně neztráceli elán. A vynalezli cvičení, kterými můžeme posílit záda a která nám pomohou získat štíhlé a silné svaly zajišťující tělu správné držení.

 


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 3.67 bodů z pěti


Čtěte také:

Alko-jóga 
Co si takhle zacvičit jógu? 
Hatha jóga 
Praktické rady pro odbourání stresu 
Zásady při cvičení + co k tomu potřebujeme 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny