Výživová poradna

16.02.2009 - Iva Veselá

Veganství

Dobrý den, jsme vegani včetně mého 4letého syna a s výživou problémy nemáme, vzhledem k tomu, že v rostlinné stravě je obsaženo vše, co člověk potřebuje a máme vyvážený jídelníček. Navíc pokládám za vhodné řídit se příklady z přírody a všimnout si, jak se stravují naši nebližší příbuzní - gorily a šimpanzi (gorily jsou úplní vegani a šimpanzi se živí hlavně rostlinnou potravou), takže se stravujeme z rostlinných zdrojů a převážně syrovou stravou. Moje otázka je: proč nutriční terapeuti odmítají veganskou (někdy i vegetariánskou) stravu a vždycky neopomenou zdůraznit, jak je živočišná složka stravy důležitá? Vždyť to není pravda a důkazem toho, kromě různých výzkumů, jsou zdravé generace veganů. Podle mého názoru by odborníci na výživu měly v souladu se všemi výzkumy a zkušenostmi z celého světa přiznat, že je možné se stejně kvalitně stravovat vegansky a vegetariánsky (spíš bych řekla, že kvalitněji). Odborníci na výživu jsou tady od toho, aby pomohli lidem v souladu s jejich přesvědčením vytvořit správný jídelníček a to jak s masem, tak i bez masa. Proto, pokud nějaký vegan neví, co má dávat svému dítěti, tak poradce by neměl říct: musíte mu dávat maso, mléko, aby mělo dostatek vitaminu....a minerálu...., ale měl by říct: tyto vitaminy a minerály jsou obsaženy i v.... (např. semínkách, oříšcích...), proto tyto semínka zařazujte do jídelníčku minimálně xkrát týdně. Proč je to tedy v ČR takový problém???

Věra

 

Odpověď:

Dobrý den, kdyby to bylo možné, ráda bych Vám poradila, co Vašemu 4letému synkovi dávat tak, aby mu ve stravě nic nechybělo, ale pokud trváte na veganské stravě, tak to není možné. Např. železo je obsažené i v potravinách rostlinného původu, ale z nich je pro člověka daleko hůře využitelné, proto nelze koukat jen na tabulky s jeho obsahem. Stejné je to např. i u vápníku. Nejdůležitějším zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky. Z těchto zdrojů je i pro člověka lépe využitelný (na rozdíl od zdrojů rostlinných). Absence vápníků pak může u dětí znamenat veliké problémy. Zásoby vápníku se v těle utváří do 30 let, pak dochází přirozeně k jeho úbytku. Proto jsou pro děti mléčné výrobky nezbytné. Vápník děti nezbytně potřebují pro správný růst a vývoj. Navíc jsou zdrojem (spolu s masem a vejci) tzv. plnohodnotných bílkovin, které si náš organismus neumí sám vytvořit a musíme je tedy přijímat stravou. Plnohodnotné bílkoviny se skládají ze všech tzv. nezbytných amikokyselin, které navíc ve správném poměru, najdeme jen v bílkovinách živočišného původu. Opět se nejedná pouze o tabulkové ukazatele složení, ale o jejich využitelnost v lidském těle. Dalším problémem je vitamin B12.
Proti vegetariánství u dospělých nenamítám nic, proti veganství u dětí ano.


Hodnocení článku

Hodnotilo 7 čtenářů průměrem 3.29 bodů z pěti


Čtěte také:

Celiakie a melta 
Krém s konopným olejem 
Kručení v břiše 
Vhodná kombinace doplňků stravy 
Zubní kámen s Elmexem 


Diskuze

Hela

Co se veganstvi tyce, situace u nas je opravdu zalostna. Prestoze nejvetsi zdravotni organizace na svete uz davno potvrdily, ze spravne sestavena veganska strava je vhodna pro VSECHNY lidi (tedy i tehotne a kojici zeny, vrcholove sportovce a deti), u nas se stale dokola omilaji jiz davno vyvracene \'pravdy\' o nezbytnosti zivocisneho protejnu pro lidske zdravi. Velice by me zajimalo, jak by mi vsichni tito odpurci veganske stravy vysvetlili tu spoustu lidi, kteri jsou vegany ne od narozeni, ale dokonce jiz od poceti, a jsou zdravotne ve vynikajici kondici, jejich zdravi je vysoce nadprumerne a celkove jsou ve vynikajicim stavu.

04.12.2014 20:27
Adéla

Ahoj,jsem nutriční asistentka,chci říci,že problém neinformovanosti většiny nutričních terapeutů přímo pramení z toho,že ve školách,kde se vzdělávají je vyučují profesoři,kteří téměř vždy alternativní výživové směry za žádných okolností neuznávají.Jsem veganka a o veganství jsem toho četla mnoho.Veganská strava správně sestavená je plnohodnotná pro všechna období života,jak již uvedlo WHO(světová zdravotnická organizace)i naše vegetariánská společnost.Ovšem i nám ve škole zdůrazňovali stále maso,mléko,vejce.Samozřejmě,že je to nesmysl,veganství je i zdravější,pokud je správně vedeno.Pevnou vůli a mnoho zdraví všem veganům a vegetariánům přeji.

03.09.2009 01:07
Iva

veganství

Ahoj Teri, díky za super příspěvek, objasnila jsi to skvěle :o) U těch dětí je to prostě problém, no...U dospělých to je jiná věc, řadě lidem nemocných rakovinou veganství prospělo.

16.02.2009 18:38
Tereza

Doporučení

Ještě připojím doporučení:).. dělějte svým malým dětem mandlové mléko a kupujte jim špaldové,nebo ovesné s přídavkem vápníku. Dělejte jim domácí zeleninové a obilné kaše. Nedoporučuji podávat dětem do 3let soju, soja je největší kontaminující rostlina a táhne ze země až 20% těžkých kovů(Arsen,Olovo,Rtuť..), pro malé děti je to obvzlášť nebezpečné (může způsobit poškození vývoje a růstu, v dospělosti i impotenci u chlapců). REcept na mléko: Mandle spaříte a oloupete, potom je s vodou rozmixujete na kašičku a přes plátýnko přecedíte, podávate ohřáté na lidskou teplotu.

16.02.2009 14:26
Tereza

Dobrý den dámy...Patřím také mezi poradce na těchto stránkách a ráda se s vámi zapojím do diskuze. Opravdu je pravda že v rostlinné stravě jsou neplnohodnotné bílkoviny...a ty plnohodnotné jsou obsaženy v živočišné stravě. Veganství nefandím, zvlášť u dětí,ale pomůžu vám to trochu obejít:): Přijímate-li dostatek kalorií na to,abyste byli zdraví, a máte-li pestrou stravu, získáváte i dostatek bílkovin. Je přitom třeba dbát především na dostatečný příjem vitamínu B12, vitamínu D, jódu, selenu, vápníku a omega-3 mastných kyselin, které jsem důležité pro vývoj. V určitých druzích zeleniny se nacházejí důležité aminokyseliny, které náš organismus potřebuje ( je to hlavně:Brokolice, klíčky vojtěšky, petržel, kapusta, špenát,avokádo,čočka,fazole,mungo klíčky,slunečnicová semínka a dýňová semínka).Co se týče obssahu vápníku tak doporučuji:mořské řasy, brokolici,cizrnu,mungo klíčky,lískové ořechy,mandle,sezamová seminka(1160mg/100g),jáhly. Navíc správně sestavená veganská strava má navíc oproti konvenční stravě některé zdravotních výhody, a to především nízký obsah nasycených tuků, cholesterolu, živočišných bílkovin a vysoký obsah polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové a antioxidantů, jako je vitamín C a E. Rizikové pro vegany a zejména pro MALÉ DĚTI je anemie(nedostatek železa a vápníku). Nemusíte kupovat malým dětem mléčné výrobky a maso,ale musíte zajistit dostaečný přísun všech látek,které pro svůj růst potřebuje,jinak Vám může hrozit právě ta sociálka. A to byste přeci nechtěli :)

16.02.2009 14:22
Zuzana

Ještě si dovoluji zde napsat odkaz na rozhovor se světovým odborníkem a vědcem, doktorem Walshem, který mimochodem na začátku roku převzal čestný doktorát Masarykovy univerzity a který se zasloužil o významné objevy v léčbě rakoviny. Velice zajímavý je jeho názor na konzumaci mléčných výrobků a masa, proto by si tento odkaz měla přečíst hlavně paní nutriční terapeutka: http://info.muni.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=639&Itemid=89

16.02.2009 12:04
Karla

jsem take veganka:-)zatim tedy bez deti,ale ja i muj manzel(take vegan)vime,ze i pro nas je zcela prirozene,ze jednou nase dite budeme stravovat vegansky.Musim rict,ze uz ted se ale setkavame se spoustou negativnich reakci,je smutne,ze se spousta lidi povazuje za odborniky,i kdyz jen naprazdno papouskuji teoreticke a nepodlozene \\\"zkusenosti\\\" nekoho jineho a o praxi nemaji ani paru.Mrzi me,ze i v dnesni dobe mohou existovat pripady jako je ten me kamaradky-veganky.Jeji lekarka na ni postvala sosialni pracovnici,kdyz se s ni kamaradka prisla poradit o vyvazenosti veganske stravy pro jeji holcicku.Mela problemy i se svym gynekologem v tehotenstvi a i v porodnici,kde na ni lekari a sestry\\\"odbornici\\\" doslova vyvijeli psychicky natlak kvuli veganstvi.Priznam se,ze jeji zkusenost me dost vydesila.Hlavne si myslim,ze to opravdu nadela spis vice skody nez uzitku.Kdo by se po takove zkusenosti nebal otevrene promluvit o svem postoji k vegetarianstvi ci veganstvi se svym lekarem a beze strachu ho zadal o radu?Smutne,ze skutecnych odborniku bez predsudku je stale malo.Preju Tobe i Tve rodine hodne stesti v zivote:-)Kaja

16.02.2009 12:03
Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny