Čtenářský koutek

01.08.2009 - Iva Veselá

Ekologické praní a čištění

Foto: AZrodina.cz

Zdroj: AZrodina.cz

 

Ti, kterým záleží nejen na svém zdraví a zdraví své rodiny, ale také na ochraně životního prostředí, již vědí, že praním svého prádla a čištěním své domácnosti nemusí zamořovat vody ve svém okolí. Podle hesla, že méně znamená více, perou a čistí podle skutečných potřeb domácnosti, nikoliv podle návodů univerzálních prostředků jejich zpravidla ještě univerzálnějších producentů. Nikdo Vám ve třetím tisíciletí nezačne tvrdit, že nejlepší by bylo vrátit se k valše a neckám, stačí jen porozhlédnout se po ekologicky šetrných alternativách, které jsou přátelské nejen k přírodě a Vašemu zdraví, ale také k Vašemu prádlu, Vaší domácnosti a v nemnoha případech také k Vaší peněžence.

 

Pokud použijeme běžné prací prostředky, které mohou obsahovat fosfáty nebo zeolity, tenzidy, balastní plnidla, parfémy, barviva, apod., zůstane prádlo po vymáchání a usušení díky zbytkům pracího prášku tak tvrdé, že je nutné nakonec přidat aviváž, další chemickou látku, která prádlo zjemní. Výsledkem je sice voňavé prádlo (někdy až nepřirozeně pronikavě), ale se zbytkem chemikálií, které jsou v kontaktu s naší pokožkou po celých 24 hodin. Ve chvíli, kdy se člověk zpotí, nedostatečně utře po koupeli, namočí apod., přicházejí všechny výše uvedené chemické látky do styku s pokožkou a jejím prostřednictvím pak s celým tělem. Výsledkem pak mohou být různá kožní onemocnění, což jsou zpravidla první (viditelné) známky nesprávného vlivu chemie na nás (uprostřed naší domácnosti).

 

Že vše je jen otázkou úhlu pohledu dokazuje fakt, že pro praní bílého prádla jsou v běžných pracích prostředcích použity optické bělící prostředky, které překrývají nažloutlý nádech prádla. Tyto látky jsou v přírodě většinou samovolně stěží rozložitelné. Jak asi málokdo ví, že prádlo po nich není čistší, ale jen zářivější - mění lom světla na látce. Pro vlastní praní nemají tedy význam. Podobného efektu lze dosáhnout i sušením venku na sluníčku.

 

Od doby, kdy se začaly používat avivážní prostředky, podstatně vzrostl počet ekzematických onemocnění a alergií. A to jsme ještě vůbec nezmínili přípravky k vyčištění tělesa Vaší pračky, které také neobsahují mnoho příznivých látek pro lidské zdraví a které nemají šanci odplavit se vodou, a tak po několik pracích cyklů působí na prádlo v pračce. Vaší pračce možná sice bude zářit buben i topné těleso, Vy a Vaše rodina však můžete postupně začít bojovat např. s nepříjemnými kožními, urologickými či gynekologickými problémy.

 

Zaměřujeme-li se na ekologický způsob praní a čištění, musíme zmínit mýdlové ořechy. Tento vynikající prací a čistící prostředek jsou vlastně plody stromu Sapindus mukorossi nebo Sapindus Trifoliatus, které rostou v Indii a Nepálu. Jedná se o 100% přírodní produkt bez chemických přísad. Jsou šetrné pro Vaše bílé, barevné prádlo i jemné prádlo. Dají se použít při všech teplotách. Čím nižší je teplota praní, tím vícekrát můžete ořechy použít. Používají se slupky ořechů (nikoliv jádra), a to i opakovaně po řádném vysušení. Vkládají se do bubnu pračky přímo k prádlu v bavlněném pytlíčku. Nepění, neobsahují vonné přísady, bělidla, měkčidla, a proto jsou vhodné i pro alergiky, novorozence, ekzematicky a jedince s velmi citlivou pokožkou, kteří nemohou požívat běžné prací a čistící prostředky.

 

Pokud se potřebujete praním zbavit problematických skvrn, doporučuje se použití některého z přípravků na skvrny - nejlépe opět šetrné k přírodě i Vašemu zdraví, např. z již výše uvedené stavebnicové řady Ulrich. K oživení bílého prádla lze použít bělící sůl. Prádlo je i bez aviváže příjemně měkké a nadýchané a voní přírodně čistě. Jestliže si přejete zvláštní vůni, lze použít éterický olej (pouze několik kapek) dle Vaší volby. Praní probíhá při stejných teplotách i programech, jak jste zvyklí. Zbytky ořechů lze zlikvidovat jako biologický odpad nebo použít do kompostu.

 

Že jsou skořápky mýdlových ořechů opravdu víceúčelové, ukazuje historie: Indické ženy je používaly pro mytí vlasů a další péči o ně. Lidé si již v dávných dobách uměli připravit tělové mýdlo ze směsi ořechového prášku a ajurvédských bylin. Ještě dnes se v provinciích Indie umývá nádobí a jiné domácí předměty mýdlovou pěnou. Kromě toho používali i výrobci šperků mýdlové ořechy, aby propůjčili lesk svým šperkům vyrobeným ze zlata a stříbra. I dnes můžete připravit odvar z mýdlových ořechů k ekologickému mytí a čištění koupelen, podlah, automobilů, jako přírodní šampon, na čistění klenotů nebo k postřiku zahradních nebo pokojových rostlin, protože saponiny obsažené v mýdlových ořechách mají vynikající účinek proti škůdcům, bakteriím a plísním. (Do 1 litru studené vody přidáme 10-15 ořechů na praní, přivedeme k varu a vaříme asi 15 minut. Necháme vychladnout a pak přecedíme. Koncentrace odvaru se dá měnit dobou vaření a počtem slupek, větší počet slupek a delší doba vaření zvyšuje koncentraci odvaru. Pro vůni lze dodat do výtažku pár kapek citrónu nebo éterického oleje.)


Hodnocení článku

Článek nebyl ještě ohodnocen.


Čtěte také:

Co je to karnitin a jak funguje? 
Dr. Walker - Zeleninové šťávy 
Kde se berou biopotraviny a jak je poznáme? 
Koenzym Q10 - který je ten pravý? 
Pro ženy - myslete ekonomicky i ekologicky 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny