Zdravé potraviny


Vína BIO

 

Foto: Biospotrebitel.sk

 

 

Zjednodušeně řečeno – biovíno je víno vyráběné z hroznů získávaných z vinné révy pěstované podle pravidel ekologického zemědělství (dle Nařízení EHS/2092/91 o ekologickém zemědělství a Zákona 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství). Zpracování hroznů na víno probíhá bez používání šlechtěných kvasinek, enzymů a dalších syntetických čiřících a stabilizačních látek. Výsledkem je přírodní víno bez syntetických reziduí, jehož výroba proběhla od začátku do konce s maximálním ohledem na životní prostředí.

 

Vznik biovína

Ačkoliv průkopníky biovína byli již v 50. letech vinaři ve Švýcarsku a Německu, první větší vinice se objevily teprve počátkem 70.let. Zpočátku nepříliš vysoká kvalita, způsobená metodickými chybami a nezkušeností vinařů se brzy zlepšila. Dnes patří biovíno na trhu s víny k jednomu z nejrychleji se rozvíjejících segmentů.

 

Proč je o něj zájem

- zachovává si charakteristickou individuální přírodní chuť

- osobní seznámení s vinařem a s prostředím, ve kterém víno vzniká

- kupující zná příběh výroby biovína nebo daného biovýrobku

 

Biovíno je lepší

- Biovíno je bohatší v chuti a vůni a mnohem více se v něm projevuje tzv. „terroir“

- překvapí svou přírodní kořenitostí

- rozdíl pozná každý vinař, ale také neznalec

 

Biovína jsou stále více vyhledávanou položkou

 

 

Jaká biovína můžeme zakoupit?

Biovína od českých certifikovaných vinařů jsou prezentována především odrůdami Pálava, Cabernet Moravia, Malverina, Laurot, Naturvin, André, Ryzlink rýnský, Hibernal a Muškát moravský.

 

Zajímavé tipy

Pozornosti spotřebitele by nemělo uniknout jakostní biovíno Pálava od Abrlových z Pavlova, které je harmonické, kořenité a extraktivní s jemným tramínovým aroma. Obsahuje vyšší obsah kyselin s tóny po vanilce s kořenitou chutí. (jakostní víno Palava 2006, 0,75 l, cena: 168 Kč, www.biosfera.cz).

 

Také biovína z vinného sklepa Eben pana Vlastimila Peřiny z Lednice jsou speciální šlechtěné odrůdy, které jsou svou odolností a vlastnostmi vhodné pro produkci vína v biokvalitě. Zaujmout může například bílé víno Hibernal s nádhernou květinovou vůní a svěží, živou chutí se spoustou ovocných podtónů (Hibernal 2007 výběr z hroznů, 0,75 l, cena: 255 Kč, www.biokvalita.cz).

 

Pro fajnšmekry může být zpestřením oceněné víno Laurot s přívlastkem pozdní sběr 2006 od vinaře Miloše Michlovského z Rakvic (0,75 l, cena: 296 Kč, www.michlovsky.com), stejně jako jakostní Malverina 2004 (0,75 l, cena: 173 Kč, www.michlovsky.com).

 

Ke kvalitním a oceněným vínům patří i biovíno Naturvin 2006, výběr hroznů, od Františka Mádla z Velkých Bílovic. Jedná se o víno světle žluté až zelenkavé barvy s vůní lučních květů a muškátu, s pikantní kyselinkou, která dodává vínu svěžest.

 

Nemusíte se samozřejmě spoléhat na tuzemskou nabídku. Na trhu se vyskytují i specializovaní importéři, kteří dovážejí biovína z mnoha zahraničních destinací. Zajímavou nabídku nejrůznějších druhů biovín najdete například na stránkách firmy Porta Solis.

 

Kontakty na vybrané biovinaře

* Vlastimil Peřina, Vinný sklep Eben v Lednici na Moravě - biovína odrůd Malverina, Laurot, Hibernal. tel. 519 340 250, perinova@mpo.cz

* Josef Abrle z Pavlova, Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy - biovína odrůd Pálava, Muškát moravský, Cabernet Moravia, André, Ryzlink rýnský. tel. 519 515 394, josef.abrle@tiscali.cz

* František Mádl z Velkých Bílovic - biovíno Naturvin. tel. 602 780 364, malyvinar@slunce.cz

* Miloš Michlovský, Vinselekt v Rakvicích - biovína odrůd Laurot a Malverina. tel. 519 350 525, michlovsky@michlovsky.com, www.michlovsky.com


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny