Zdravé potraviny

 

Pohankové slupky

 

 

Pohankové zrno určené pro konzumaci musí být nejprve důkladně vyčištěno a zbaveno všech příměsí. Pohankové nažky jsou uloženy ve tmavém tvrdém oplodí (slupka), které se odstraňuje.

 

Pohanka setá (Fagopyrum esculentum Moench)

K odstraňování slupek se používá dvou technologických postupů. Mechanický, který využívá i firma PRO-BIO s.r.o., je založeno na obrušování nažky. V tomto případě jsou zachovány původní chuťové i výživné hodnoty pohanky. Při termickém postupu odstraňování slupek dochází k napařování horkou párou a následnému prudkému sušení. Přitom slupka praskne a kroupa vypadne. Nevýhodou je však chuťová a hlavně výživová újma vlivem vysoké teploty. Mechanicky loupanou pohanku poznáte podle růžovo zelené, světlé barvy, termicky loupanou podle barvy tmavé až hnědé.


Co obsahují pohankové slupky a co je rutin?

Pohankové slupky jsou součástí pohankové nažky a obsahují tedy spoustu vitamínu P - rutinu. Rutin se používá k léčení zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených různými chorobami (chorobná krvácivost na podkladě cévním, změny na sítnici při cukrovce, při nedostatku vitaminu C). Dalšími indikacemi jsou poruchy funkce žil dolních končetin, jejich otoky, případně při hemoroidech. Někteří lidé mohou být však na rutin alergičtí, jako alergická reakce vznikne ekzém, kopřivka, výjimečně astmatický záchvat.


K čemu se používají pohankové slupky?

Pohankové slupky se používají na přípravu čajů a odvarů, jako náplň do polštářů.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny