Zdravé potraviny

 

Pohanka

 

 

        Významným zdrojem rutinu je pohanka. Rutin se extrahuje ze zelené nebo suché natě, kde se této látky vyskytuje největší množství. Pokud tedy hodnotíme % rutinu v jednotlivých částech pohanky, nejvýznamnější je čerstvá nať, na druhém místě je čaj, dále slupky a nakonec semena. Semena pohanky navíc obsahují lehce stravitelnou bílkovinu a tím poskytuje vynikající plnohodnotnou stravu. Živiny se v pohance nacházejí ve vhodném poměru.

 

Pohanka setá (Fagopyrum esculentum Moench)

K odstraňování slupek se používá dvou technologických postupů. Mechanický postup je založen na obrušování nažky. V tomto případě jsou zachovány původní chuťové i výživné hodnoty pohanky. Při termickém postupu odstraňování slupek dochází k napařování horkou párou a následnému prudkému sušení. Přitom slupka praskne a kroupa vypadne. Nevýhodou je však chuťová a hlavně výživová újma vlivem vysoké teploty. Mechanicky loupanou pohanku poznáte podle růžovo zelené, světlé barvy, termicky loupanou podle barvy tmavé až hnědé.

 

K čemu se používají pohankové slupky?

Pohankové slupky se používají na přípravu čajů a odvarů, jako náplň do polštářů.

 

Co obsahuje

- uvedený rutin

- vláknina

- železo, draslík, fosfor, měď

- vitamíny

 

Vhodná pro

- celiaky

- sportovce

- rekonvalescenty

- těžce pracující

 

Použití

- příloha

- do polévek

- kaše, pomazánky

- knedlíky, halušky

- lívance, pudinky

- polenta

 

Pohanková mouka je vhodná na zcela běžné vaření a pečení, ale také jako příměs do bílé mouky na zvýraznění chuti. Pohanka dodává silnou, teplou až prohřívající energii. Je proto vhodná především pro stravování v zimním období a pro tělesně a těžce pracující lidi.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny