Zdravé potraviny

 

Lotusový kořen

 


LOTUS Nelumbo nuciferum - Lotos indický. Je to dvouděložná bahenní rostlina z čeledi leknínovitých a roste s listy zdviženými nad vodní hladinou. Poskytuje jedlá semena a oddenek. Předpokládá se, že lotus je původem z Indie a přišel spolu s Budhismem do Číny a odtud následovně do Japonska. V oddenku se nachází asparagin, nelumbin a škrob.

 

Zdravotní účinky:

- při dlouhodobém užívání (1-2 roky) vyplavuje usazeniny z kloubů

- léčí astm

- nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů

- asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích trubic.

- fůležitý při odstraňování čpavku z těla

- podporuje léčbu syndromu chronické únavy.

 

Lotusový škrob, který obsahuje 13% jednoduchých cukrů, je dobrým zdrojem energie a pomáhá ostatním složkám při jejich práci. Lotus se sbírá na podzim, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. U nás lze zakoupit v prodejnách zdravé výživy v sušené formě jako kolečka nebo prášek. Je vynikající při léčbě nachlazení, kašli, astmatu, při plicních a také ledvinových problémech.

 

 

Čaj z kořene lotusu

– odstraňuje hlen z dýchacích cest, potíže s dýcháním, usnadňuje odkašlávání, zlepšuje astma a bronchitidu. Velmi vhodný při zánětu vedlejších nosních dutin. Dá se koupit sušený, ale i čerstvý kořen, který má samozřejmě silnější účinky a je i oblíbenou zeleninou. Čerstvý kořen seženete v zahraničí.

 

Semena lotusu

Používají se i semena vařená s rýží, která mají sladkou ořechovou chuť

Příklad použití: 1 kolečko sušeného lotusu se chvilku namočí do 2 dcl vody a 10-15 min povaří. Čaj pijeme teplý, nejlépe ráno. Můžeme přidat pár zrnek soli. Je velmi vhodný i pro malé děti, kterým jej přisladíme jablečným koncentrátem, nebo moštem.

 

Recept na Citronádu

1 kolečko sušeného lotusu vaříme v 1/2 l vody 5 minut, ke konci varu přidáme 1 kolečko citrónu, 1 pol.lž. jablečného koncentrátu a špetku soli. Necháme zchladit, vynikající pro horké letní dny.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny