Zdravé potraviny

 

Kuskus

 

Ač se to úplně nezdá, jedná se o těstovinu. Kuskus je prakticky tvrdozrnná pšenice zpracovaná do drobných kuliček. Běžně se kuskus vyrábí z bílé pšenice, která je zbavena obalových vrstev pšenice, obsahující největší množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Z hlediska jednodušší stravitelnosti lepku je dobré vyzkoušet také kuskus z jiných druhů obilnin, např. z pšenice špaldy (prastará nešlechtěná odrůda pšenice), z kamutu (nejstarší druh pšenice) či kuskus čtyřzrnný (pšenice, špalda, kamut a kukuřice).


Použití:

Z bio celozrnného pšeničného kuskusu lze připravit celou řadu slaných i sladkých pokrmů. Jeho výhodou je opravdu jednoduchá a velmi rychlá příprava. Protože jde o těstovinu, lze ho doporučit jako přílohu nebo jako surovinu místo rýže, krup či pohanky.

TIP na přípravu:

Na 1 díl kuskusu připadnou 2 díly vroucí osolené vody (nebo lze přidat zeleninový bujón). Kuskus vaříme 3-5 minut ve vroucí vodě, poté necháme cca 10minut stát. Poté promícháme s bio olivovým olejem.

Nutriční informace:

Pšenice je rozhodujícím zdrojem energie, sacharidů (57%), rostlinných bílkovin (12%) a vlákniny. Obsahuje cenné minerální látky (vápník, železo, fosfor), vitamíny skupiny B (především thiamin), ale většina se jich, stejně jako vitaminů, nachází zejména v klíčku a v obalové vrstvě. Klíčky jsou mimo jiné také zdrojem vitaminu E, který má vlastnosti antioxidantů a patří k nejprospěšnějším potravinám pro lidský organismus.


Zeleninový salát s kuskusem

200 g kuskusu

30 g pórku

5 listů ledového salátu

1 rajče

5 PL kukuřice

5 PL sterilovaného hrášku

2 PL olivového oleje

1 PL francouzského sušeného droždí

2 stroužky česneku

1 ČL organa

½ ČL zeleninového koření

2 PL BIO kečupu

1 - 2 PL Tamari omáčky

 

Postup:

Zeleninu pokrájíme na kousky a dáme do misky. Kuskus vaříme 3 minuty v mírně osolené vodě. Scedíme a smícháme se zeleninou. Necháme v lednici vychladit. Salát můžeme podávat s celozrnným chlebem.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny