Zdravé potraviny

 

Ječmen

 

 

Využití ječmene

Nejznámějším produktem jsou ječné kroupy a krupky, které se přidávají do polévek a dušených jídel. Jejich rafinací však dochází ke značné ztrátě vitaminů a vlákniny. Zde se otevírá široké pole působnosti pro méně tradiční nahé ječmeny, které obdobně jako např. pšenice ztrácejí vnější obalové vrstvy (pluchy) při sklizni, vrstvy oplodí a osemení jsou jemnější, což umožňuje přímé kuchyňské využití i bez předešlého opracování.

 

Kromě běžných krup se produkují ječné celozrnné vločky, lupínky, ječná mouka se přidává do těstovin, knedlíků, zavářek, kroket, omáček, cukrářských výrobků, pudinků a krémů. Ječmen není chlebovinou, obsahuje málo lepku, ale používá se na pečení plochých chlebů a placek. Pro zvýšení svěžesti je možné ječnou mouku až do 20 % přidávat do mouky na přípravu různého pečiva.

 

Nápoj z ječmene a tabletek Chlorelly

 

Nutrické hodnoty

Ječné zrno je především zdrojem sacharidů (75 - 85 %) a bílkovin (11 - 13 %), v menší míře pak tuků (cca 2 - 3 %) a dalších látek. Důležitý je i obsah vitaminů (zejména skupiny B a E, kyselina pantotenová, listová biotin) a minerálních látek, zvláště křemičitanů. Díky vysokému obsahu vitamínu B5 chrání před záněty kůže a zabraňuje šedivění vlasů.

 

O „znovuobjevení" ječmene se zasloužily v prvé řadě sacharidy. Spolu se škrobem (50 - 65 %) a volnými cukry (1 - 6 %) jsou v zrně přítomny i neškrobové polysacharidy, které tvoří potravinářskou vlákninu. Pro výživu lidí je důležitá zejména její rozpustná část, která ve srovnání s jinými obilninami významně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

 

Ječná výživa působí velmi příznivě v prevenci závažných civilizačních onemocnění. Kladné působení ječmene bylo dokázáno v ovlivnění vředových žaludečných chorob, ve snížení výskytu kardiovaskulárních a rakovinových onemocnění. Ječmen je výborným prostředkem proti zácpě. Výluhy ze zelené hmoty horních ječných listů obsahují vysoké podíly kyseliny fytové a podporují odolnost člověka ve stresových zátěžích.

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny