Články

 

17.06.2013 - Iva Veselá

Projezirka - biologický čistič jezírek

 

Mít v zahradě malé okrasné jezírko s rybičkami a lekníny, u kterého můžete relaxovat, to je sen, který si již nemálo lidí splnilo. Ale mít na zahradě jezírko, do kterého můžete v létě skočit, mezi lekníny si pěkně zaplavat a pak se na břehu válet na sluníčku, to je něco úplně jiného. Patříte-li mezi šťastlivce, kteří si takové jezírko vybudovali, blahopřejeme vám.

 

Pokud uvažujete o okrasném či koupacím jezírku, nebo ho už dokonce máte, je vám určitě jasné, že pečlivě připravený projekt i následná realizace jsou základním kamenem vašeho úspěchu. Faktorů, které budou následně ovlivňovat celkový chod vašeho jezírka včetně kvality vody, je totiž velice mnoho a ideální je obrátit se hned na začátku na odborníky.

 

Jezírko již máte, přichází na řadu péče o vodu v něm. Je přitom velice důležité myslet na složitý biologický systém v jezírku, kdy každý váš neadekvátní zásah může snadno narušit jeho rovnováhu.

 

Základem je nastavit a udržovat přirozené biologické procesy, kterými dosáhnete tu nejlepší kvalitu vody. ČISTIČ BIO JEZÍREK je kombinací bakterií a enzymů, které snižují obsah živin pro růst řas a po jejich odumření slouží jako potrava pro bakterie. Tím se snižuje obsah usazenin organického původu na dně jezírka, projasňuje se voda a nastavuje se biologická rovnováha.

 

Nadměrný výskyt řas způsobuje především vysoký obsah živin ve vodě, zejména fosforu. Jako prevenci proti tomuto stavu j vhodné použít tekutý přípravek FLOKULANT. Ten způsobuje vysrážení fosforu do vloček, které za pár dnů sednou až na dno. Ty by se měly poté odsát, aby nedošlo ke zpětnému uvolnění fosforu do vody. K odstranění fosforu je vhodný také SORBENT CFH, polštářek s obsahem granulí, které na sebe nevratně fosfor vážou. Nejlepší je umístění do místa, kde nejvíce proudí voda. Polštářek se po maximálním navázání fosforu na svůj povrch – adsorpci, vymění.

 

Pokud máte v jezírku zejména v teplém období zeleně zakalenou vodu, může za to nárůst jednobuněčných řas a sinic. Použitím přípravku FLOKULANT se docílí velmi rychlého vyčištění jezírka a průzračné vody již za pár hodin. Je možné ho použít i v jezírkách s rybami, nutné je ale přesné dávkování. Přípravek není vhodné aplikovat v horkých letních dnech, a pokud máte v jezírku ryby, dávku rozložte na více dílů a zajistěte rybám dostatečný přísun kyslíku.

 

Pro boj s vláknitými řasami je nejvhodnější přípravek ALGAE OXI s obsahem aktivního kyslíku, který rozbíjí buněčnou strukturu těchto řas a tím je hubí. Po jeho aplikaci jsou zbytky řas vyplaveny na hladinu, odkud se dají sebrat.

 

Správná hodnota pH vody v jezírku je podmínkou pro její bezproblémovou údržbu. Optimální hodnota pH je 6,5 - 8,0 a měří se vhodným testerem, ale pozor, tato hodnota v jezírku během dne kolísá. Pokud je pH vody vyšší, použijeme přípravek pH MINUS, který se dávkuje přesně podle návodu a aplikuje se z kropicí konve přímo na hladinu jezírka. Hodnotu pH vody v jezírku doporučujeme průběžně kontrolovat.

 


Veškeré tyto přípravky a mnoho dalších nejen k ošetření vody v jezírku vyrábí a vám dodává česká firma PROXIM.

 

 

Přípravky si objednejte na www.projezirka.cz


Hodnocení článku

Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pěti


Čtěte také:

Jak na výrobu rostlinného hnojiva? 
Jak pečovat o vánoční stromek, aby vydržel? 
Mini kiwi 
Nejšpinavější místa ve vašem bytě 
Vypěstujte si zázračné aloe 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny