Zdravé potraviny

 

Obilné slady

 

 

Obilné slady jsou zdravější alternativou bílého cukru, šetří slinivku a nepřecházejí do krve, a proto jsou vhodné i pro diabetiky. Vyrábí se přirozenou fermentací obilí bez použití chemických látek. Sladidla mají konzistenci medu.

 

Lze je používat stejně jako med:

- na pečení

- do pudinků a kaší

- do ovocných, ale i zeleninových salátů

- slazení nápojů

 

Význam:

- nezpůsobují překyselení žaludku
- obsahují sodík, draslík, hořčík, železo, vápník, fosfor
- vitamín sk. B

 

Tipy sladů

  • Sladěnka

Sladěnka je výtažek získaný z ječmene nebo rýže, podobný medu, který lze používat ke slazení dezertů i k pečení. Sladěnka se vyrábí z naklíčeného ječmene. Používáme jí samostatně, nebo jako přídavek do čaje, mléka, kakaa, k přípravě perníků, pečiva, kaší, šťáv, salátů apod. Je vyhledávaným sladidlem v makrobiotické kuchyni. Je bohatým zdrojem vitamínu B6, niacinu a stopových prvků.

  • Pekařský slad

Pekařský slad se získává z naklíčeného ječmene odpařením přebytečné vody. Odpařování probíhá za nízkých teplot - cca při 50° C - aby se zachovaly potřebné enzymy. Chceme-li překrýt některé chuťové složky sladu, použijeme koření. U perníčků napomáhá zdvihnout těsta.

  • Sladovit

Sladovit je často používané sladidlo v makrobiotické a vegetariánské kuchyni. Sladovit je sušený přírodní výtažek z naklíčeného ječmene, sladu. Obsahuje vitamíny skupiny B, draslík, fosfor a železo. Obsahuje stejně jako med i určité procento jednoduchých cukrů. Rýžový slad Rýžový slad má sytou, lehce ořechovou chuť. Je méně sladší než bílý cukr.

 

  • Rýžový slad

Rýžový slad je vyráběn pomalým, přírodním procesem, kdy jsou celá zrnka narušována, až se změní v hustou sladkou tekutinu, která obsahuje asi 30% rozpustných komplexních sacharidů, 45% maltózy, 3-4% glukózy a 20% vody. Glukóza je vstřebávána téměř okamžitě, maltóza do 1,5 hodiny a kompletní uhlohydráty asi do 4 hodin. Na rozdíl od jiných sladidel které mají vysoký podíl jednoduchých cukrů rychle přecházející do krve, je rýžový slad zdrojem dlouhodobé a uklidňující energie. V rýžovém sladu je vysoký obsah vitamínu sk. B a minerálů, které se nacházejí v celozrnné rýži a naklíčeném ječmenu, z nichž se slad vyrábí. Rýžový slad je chuťově nevýrazný a tak neovlivňuje chuť výchozího pokrmu jako např. melasa. Kukuřičný slad Vyrobí se hydrolýzou kukuřičného škrobu a enzymů ze sladového ječmene. Používá se ke slazení, do pečiva, dezertů, dortů,...


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny