Zdravé potraviny

 

Bio med

 

 

Požadavky na BIO med:

Ne každý med je Bio, jak si nemalá část spotřebitelů myslí. Podle zákona musí ekologický včelař mít svá včelstva na místě, od kterého se v okruhu 3 km nevyskytují žádné velké průmyslové aglomerace, dálnice, skládky a spalovny odpadů. To znamená, že včelstvo může být buď v Chráněných krajinných oblastech nebo v rámci pozemků větší ekofarmy. Včelstvo nesmí být v období snůšky dokrmováno cukrem.

 

Zákon zakazuje preventivní použití chemických prostředků či léčiv. Podle zjištění České zemědělské a potravinářské inspekce je pravý včelí med prodávaný na českém trhu často falšovaný přídavkem škrobového cukru či sirupu. Bylo také zjištěno, že med obsahuje nepovolené množství antibiotik (např. tetracyklinu, streptomycinu, chloramfenykolu či sulfonamidů).


Kvalita medu:

Zahříváním medu nad 40°C se látky, které „dělají" med medem - enzymy a ostatní cenné biologicky aktivní látky ničí. Bohužel i přísnější norma pro „český med" povoluje rozehřívání medu při 50°C po dobu 24 hodin. Je to pouze z důvodu vyšší produktivity práce při plnění sklenic medem u větších zpracovatelů a přizpůsobení se poptávce „běžnému" spotřebiteli, který kupuje především očima.

 

 

 

Med obsahuje:

* fruktózu (30-38%)

* glukózu (26-33%)

* sacharózu (1-10%)

* vyšší cukry (1-10%)

* vodu (17-20%)

* bílkoviny (0,1 - 0,5 %: jejich obsah je různý podle původu medu)

* enzymy (0,1-0,6%: glukozooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza)

* vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C, D, H, K, E, P

* vonné látky

* barviva (karoten, flavony)

* pylová zrnka

* různé minerální látky (vápník, fosfor, draslík, sodík, chlór, síra, hořčík, železo, křemík, mangan aj.)

* včelí mateří kašičku

* volné organické kyseliny (0,1-0,5%: pyrohroznová, glukonová, jablečná, citronová aj.)

* aminokyseliny (0,1-0,5%)

 

Dalším produktem vyráběným včelami je mateří kašička, kterou vyrábějí včely dělnice pro vybrané larvy, z nichž se později mají stát včelí královny. Je bohatým přírodním zdrojem pantotenové kyseliny (která se nachází i v jiných potravinách) a výhradním přírodním zdrojem nezvyklé mastné kyseliny (10-hydroxy-2-decenové kyseliny), jíž se některé údajné účinky kašičky přisuzují. Mateří kašička se doporučuje jako lék na otupělost a únavu. Její vyhlášené léčivé účinky však dosud žádné vědecké důkazy nepodpořily. (Zdroj: Dia-potraviny.cz)

 


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny